Раніше портал “За Збручем” кілька разів проводив опитування з метою визначення популярності місцевих політиків. Останнє з них навіть довелося припинити через навалу симпатиків тернопільських політиків із закордонними IP-адресами. Зараз ми повертаємося до практики власного рейтингування політиків та громадських діячів.

Ще раз нагадуємо для наших читачів, що цей рейтинг має на меті оцінити впливовість тієї чи іншої політичної персони, а не ступінь позитивного ставлення до неї населення, журналістів або чиновників. На жаль, негативна оцінка “діяльності” окремих персонажів топ-10 перевищує розумні межі, але не завдає школи їхній можливості керувати процесами. Така вже в нас країна – чим одіозніша особистість, тим більше у неї можливостей вижити у владному серпентарії.

1. Митрополит УГКЦ Василій Семенюк

Поява духовної особи  на чолі рейтингу свідчить про те, що в нашому краї не перевелися авторитетні люди, які мають повагу серед суспільства і навіть влади. Коли зникають моральні бар’єри серед можновладців та інших “власть імущих”, людям залишається покладатися на святих отців. Митрополит Василь, який став митрополитом у грудні, належить до таких осіб.

2. Іван Мельничук, прокурор Тернопільської області

Мовчазний і не схильний до публічності представник відомства Пшонки поступово перетворюється в головного арбітра  життя області. В цьому плані він вдало вписується в архітектуру, яку вибудовує генпрокурор, залишаючись над багатьма процесами і в той же час не вплутуючись в політичні ігри. Останні гучні корупційні справи, фігурантами яких стали посадовці і депутати з різних політичних напрямків, підтверджують цю тенденцію.

3. Валентин Хоптян, голова Тернопільської обласної державної адміністрації

Вперше керівник області так низько у нашому рейтингу. Хоча об’єктивно Валентин Хоптян, незважаючи на скандал з ДТП, вчиненою службовим автомобілем, як не дивно, посилив свої позиції на владному олімпі. Нові начальники управлінь МВС і податкової служби більш віддані йому, ніж попередники. Влада його адміністрації поширилася і на районні ради, більшість голів яких, в т.ч. і з опозиційних партій, покірно вислуховують тиради намісника Януковича.

Незважаючи на таку міць влади, головною проблемою Хоптяна залишається ставлення громади області. Цей показник після скандалу з ДТП ще більш став негативним. Хоптян зрідка з’являється на  публічних заходах у місті, віддаючи перевагу появі у “підкаблучних” Підволочиському та Гусятинському районах.

4. Сергій Надал, міський голова Тернополя

Репутаційні проблеми виникли й у мера Тернополя.  Скандальний ефір на “Радіо Ера”, де у мера несподівано виникли труднощі зі зв’язною мовою, лікування у психлікарні та затримання на “гарячому” депутата-свободівця – непевний пасив Надала у першому кварталі 2012 року. Разом з тим “залізобетонна” свободівська більшість дозволяє йому далі почуватися хазяїном Тернополя. Спроби опонентів назовні та всередині “Свободи” розхитати стійкі ряди фракції поки що не принесли результату. Надал має ресурс, щоб задовільними та вгамувати різні апетити.


5. Олексій Кайда, голова Тернопільської обласної ради

На фоні двох попередніх номінантів рейтингу у голови облради був спокійний період. Зникли у місті  навіть білборди із його зображенням. Очевидно, таке затишшя Кайди пояснюється невизначеністю щодо формату участі у парламентських виборах. Попередньо голова облради розраховував йти по мажоритарному окрузі у Тернополі, але шанси бути узгодженим опозиційним кандидатом більші у Заставного. Тож обласному спікерові, напевно, доведеться шукати щастя в одному з сільських районів, де виграти буде непросто.

Не виключено, через це “Свобода” знизила градус публічної  атаки на Валентина Хоптяна. Депутати, які заявляють про різку опозицію до режиму, несподівано “проковтнули” скандал з ДТП, та пасивно ставляться до відмови намісника Януковича звітувати перед сесією. Будь на місці Кайди Деревляний сесія б не розпочинала роботи доки не з’явиться керівник області.


6. Гута Іван, президент агрохолдингу “Мрія”.

Напередодні весни підвищилися котирування акцій агрохолдингу приналежного цьому бізнесмену. З владою у Гути ніби також знайдено контакт. Що ще більше треба аграрному олігарху, який займає високу 31-у сходинку у рейтингу українських багатіїв?

7. Надія Хоптян, голова Гусятинської районної ради

Перша дама області виправдовує статус господині на владному олімпі. Також незважаючи на те,  що її ім’я фігурувало в звинуваченнях нардепа Деревляного. Статус чоловіка дозволяє їй почуватися господинею в кріслі голови районної ради, а Гусятинський район безаперечно лідирує в рекрутуванні в Партію Регіонів працівників бюджетної сфери. Очевидно, що у такий спосіб Надія Хоптян сподівається отримати більшу кількість симпатиків на виборах до Верховної Ради. Цікаво, що 10 років тому також масово записували бюджетників в іншу партію влади – СДПУ(о). Однак на виборах кількість голосів за СДПУ(о) була в кілька разів меншою, за кількість виданих партквитків.

8. Володимир Камінський, заступник міського голови Тернополя

Впливовість цього “зама” Надала вимірюється не його здібностями та  службовою активністю,  а  дружніми стосунками з особами з певного світу. Не виключено, що ці відомі в певних колах  особи були серед головних меценатів  інавгурації теперішнього мера. Відповідно питання, за які береться Камінський, в стінах будинку на Листопадовій не викликають зайвих дискусій. А якщо і викликають, то … оперативно припиняються.

9. Петро Гоч, заступник голови ОДА

Після новорічної  пригоди зі службовим автомобілем Хоптяна звймався спецоперацією з відбілювання боса. Завдяки цьому фактично перебрав на себе багато функцій свого керівника.  Однак  травма невиробничого характеру, отримана під час “робочої” поїздки на один з гірськолижних курортів, знову відсунула Гоча в ар’єргард. Під загрозою навіть опинилася посада керівника виборчого штабу партії влади, на яку накинув оком сусід по поверху – інший заступник Хоптяна Юрій Желіховський.


10. Роман Заставний, депутат міськради

Екс-мер демонструє дива політичної витривалості. Зумів вчасно подолати заколот в лавах “Фронту змін”, до якого вдалися його колишні соратники по роботі в міськраді, та має всі шанси очолити парторганізацію. Крім того, у випадку спільного списку фронтовиків і тимошенківців має більші шанси, ніж нардеп Деревляний потрапити у прохідну частину списку.

Щоправда, є один мінус у всій цій історії – Заставний втратив контроль над фракцією “ФЗ” в стратегічно важливій для нього Тернопільській міськраді.