Міністерство охорони здоров´я України розробило законопроект, який передбачає, що якщо людина до смерті не підписала відмову бути донором, то її органи можуть бути використані для порятунку життя інших людей  Про це повідомив директор Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ Руслан Салютін.

Зараз, за ​​словами Салютіна, законопроект вивчає парламентський комітет з охорони здоров´я. «Потім він повинен передати його на розгляд Ради. Але думаю, що це буде вже за нового скликання», – додав він.

Після прийняття закону всі українці стануть потенційними донорами. Їм 2 місяці роз´яснюватимуть, що вони можуть відмовитися від здачі органів: для цього треба буде написати заяву і віднести в поліклініку за місцем проживання, або навіть відправити електронною поштою Держслужбі з трансплантації. Це відомство створить єдиний реєстр відмовників, а також контролюватиме роботи зі забору органів і пошук потенційних донорів. «Ми створимо єдину вертикаль, щоб одна служба все контролювала, – підкреслив Салютін. – Зараз функції контролю за трансплантацією органів розкидані по 7 відомствам в МОЗ, ми хочемо це централізувати».

За його словами, при розробці закону автори орієнтувалися на досвід Росії, Білорусі, Італії, Австрії, де презумпція згоди працює вже давно.

«Трансплантологія у нас повинна працювати як в цивілізованих країнах. У нас 7 центрів трансплантації готові до постійної роботи. Але трупне донорство практично блоковане. У нас в країні роблять сотню пересадок нирок на рік, одну – серця, і 12-14 – печінки. При цьому щорічно в трансплантації нирки потребують більше 2000 людей, печінки – близько 1000, серця – 500-700», – пояснив необхідність прийняття закону головний трансплантолог МОЗ України Олександр Никоненко.

«Після смерті людини згоду на пересадку її органів повинен дати родич, але він перебуває у важкому психологічному стані, й найчастіше відмовляє», – зазначив він, додавши, що навіть після прийняття закону родичі зможуть заборонити забирати органи у померлих, пише Сегодня.

Нагадаємо, цього року сталося кілька скандалів з незаконним вилучнням органів у померлих українських заробітчан. Держава ніяк не відреагувала на ці випадки.

Кілька років тому в Донецьку викрили клініку з незаконної пересадки органів, де такі операці здійснювалися сотнями. Винуватців незаконної діяльності, так званих чорних хірургів, випустили на підписку про невиїзд.

Статті на тему: