Обіцянки, які дав уряд освітянам після масових акцій протесту, уже зараз називають окозамилюванням. Кабмін начебто прийняв умови працівників освіти, водночас зміни, яких вимагали педагоги, настануть ще не скоро. Урядовці вкотре годують людей обіцянками, виконувати які, швидше за все, ніхто не збирається.

Мова йде про встановлення 20% надбавки, дата впровадження якої поки що невідома. Незважаючи на те, що Прем’єр-міністр привселюдно вичитав Міністра освіти і науки та молоді і спорту України Дмитра Табачника, домовленість профспілкової сторони та урядовців досі не набула юридичної сили. Однак, освітяни надіються, що цього разу чиновники не посміють не виконати привселюдно даних обіцянок.

Уряд уже раз не дотримав обіцянки. Чого чекати зараз?

Рішення освітян виявити своє невдоволення під стінами Кабінету Міністрів виникло не спонтанно. Цим подіям передував ряд практично безрезультатних перемовин та домовленостей з представниками влади. Після невиконаних чиновниками обіцянок профспілка освітян не бачила іншого виходу, як організувати масову акцію протесту.

– Ще 22 вересня 2010 року на президії ЦК профспілки працівників освіти і науки було прийнято рішення про проведення 26 жовтня акції протесту, яка стосувалася вимог щодо скорочення розриву між законодавчо встановленою мінімальною зарплатою та посадовим окладом працівника першого тарифного розряду ЄТС, а також поширення 20% надбавки за престижність праці на всі категорії педагогічних працівників. Однак, у процесі ведення переговорів профспілкової сторони та представників Кабміну було досягнуто певних домовленостей, які мали бути враховані ще до прийняття Державного бюджету України на 2011 рік, – зазначив голова обласної організації профспілки працівників освіти і науки Олег Равлик. – Але домовленості залишилися не виконаними. Тоді на пленумі ЦК Профспілки працівників освіти і науки вирішили діяти радикально. Була організована акція протесту 22 березня 2011 року, у якій, за підрахунками експертів, взяли участь близько 10 тис. освітян з усієї України. Обласну організацію профспілки представляли 50 освітян. Також у столицю вирушило 20 тернопільських педагогів – членів міської організації профспілки.

Педагоги поставили перед Урядом такі вимоги: по-перше, реалізувати положення Указу Президента України від 30.09.2010р. №926 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» щодо поширення 20% надбавки на всі категорії педагогічних працівників та поетапного підвищення розмірів оплати праці педагогічних і науково-педагогічних працівників і по-друге, виконати зобов’язання за Генеральною угодою щодо скорочення розриву між мінімальною зарплатою та посадовим окладом працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки для визначення розмірів посадових окладів (ставок заробітної плати) працівників за всіма тарифними розрядами, – каже Олег Ярославович.

Прем’єр публічно перевиховував міністра Табачника

Під час акції протесту освітян відбулася зустріч ініціативної групи «протестувальників» з представниками урядової сторони, на якій освітяни ще раз озвучили власні вимоги.

Наступного дня, повертаючись до питань соціального забезпечення педагогів та вимог учасників акції протесту, Прем’єр-міністр України Микола Азаров зазначив: “Уряд розгляне рішення про встановлення з 1 вересня поточного року 20%-ї надбавки тим педагогічним працівникам, хто досі її не отримував. Це стосується психологів, вихователів, дошкільних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють в системі Міністерства освіти і науки”. Було зазначено, що це потребуватиме додатково фінансування в розмірі 370 мільйонів гривень.

Також прем’єр зауважив, що у 2011, як і у 2010 році, передбачається щоквартальний перегляд посадових окладів працівників бюджетної сфери, у тому числі й педагогічних працівників: з 1 січня, 1 квітня, 1 жовтня та 1 грудня. Першого етапу підвищень освітяни практично не відчули – інакше б вони не збиралися під стінами Кабміну. На черзі – другий.

Після акції освітян Микола Азаров суворо попередив Дмитра Табачника за нездатність вчасно і без конфліктів вирішувати освітянські проблеми, а також за те, що  не зустрівся з учасниками акції та не знайшов необхідних слів для своїх людей. З виступу Прем’єр-міністра: «…Уряд розглянув і задовольнив вимоги освітян ще три місяці тому».

Таке перевиховання очільника галузі освіти засвідчило, що Прем’єр-міністр не збирався серйозно реагувати на вимоги освітян, оскільки такі вимоги на сьогодні не задоволені, а тим паче – вживати радикальних заходів щодо поведінки профільного міністра, адже питання фінансування вирішує не міністр, а уряд.

У профспілці надіються, що вимоги освітян таки будуть задоволені, хоча на сьогодні офіційно опублікованої постанови про встановлення 20% надбавки, на жаль, немає. Ситуація, м’яко кажучи, дивна, адже зі змістом інших постанов, прийнятих цього дня, уже можна ознайомитись на сайті Кабміну.

Профспілка працівників освіти і науки й надалі домагатиметься задоволення вимог та відстоюватиме право спілчан на гідне життя, однак важливим для освітян є налагодження соціального діалогу і в його процесі вироблення механізмів вирішення проблем.

Зоряна Гарасимів, “Номер один”