Це дослідження звучало б як музика для вух Гітлера, Сталіна та інших диктаторів. Але це може стати неприємним відкриттям для всіх інших – для нас.

Демократичний процес грунтується на припущенні, що більшість громадян обирають найкращого політичного кандидата, або найкращу з запропонованих політичних ідей. Але зростаюча кількість досліджень показує, що результатом демократичних виборів стають посередні керівники і політики.

Дослідження, проведене під керівництвом професора Девіда Даннинг, психолога з Корнельського університету (США), показує, що некомпетентні люди не можуть судити про компетенцію інших людей, і оцінювати якість ідей цих людей. Наприклад, якщо людина не є фахівцем з податкової реформи, їй дуже важко оцінити думку кандидатів, які, фактично, є експертами. Їй просто не вистачає розумового потенціалу, щоб зробити необхідні висновки. В результаті, ніяка кількість інформації або фактів про політичних кандидатів не здатні подолати вроджену нездатність виборців осмислити їх.

Професор Даннінг і його колега професор Джастін Крюгер, який раніше працював в Корнельському, а зараз – в Нью-Йоркському університеті, неодноразово показували, що люди займаються самообманом, коли справа доходить до оцінок їхніх власних інтелектуальних навичок. Неважливо, що тестували: почуття гумору, грамотність чи вміння грати в шахи, дослідники виявили, що люди завжди оцінюють свої власні здібності «вище середнього» – навіть ті, хто в ході випробувань виконував завдання гірше за всіх. У цих експериментах, люди, як правило, легко і точно сходилися в думках, хто гірший виконавець, однак не в змозі були назвати найкращих.

Тому при демократії рідко або ніколи не обирають найкращих з лідерів. У порівнянні з диктатурами або іншими формами правління їхня перевага лише в тому, що вони ефективно запобігають приходу до влади кандидатів зі здібностями нижче середніх.

Джерело: за матеріалами Дейлі Мейл