Дефіцит гречки дав привід уряду України закупити цю крупу в Китаї за ціною, яка в 2,5 рази перевищує стандартну її вартість. При цьому компанія, через яку держава здійснила закупівлю, була обрана без будь-якого тендеру, фактично «за гарні очі».
Як стало відомо ZN.UA, таку інформацію повідомили в Державній продовольчо-зерновий корпорації Україні (ДПЗКУ) у відповідь на відповідний депутатський запит Володимира Ар’єва.
Зокрема, як розповів народний депутат, він просив розкрити дані про вартість закупленої Україною китайської гречки. У відповідь у ДПЗКУ повідомили, що «ціна однієї тонни товару складає 1750 USD на умовах CIF (Одеса), тобто ціна в Одесі — 14 тис. грн за тонну».
«При цьому професіонали, які працюють на зерновому ринку, і до яких я одразу звернувся за роз’ясненнями, відзначили, що це дорого. Навіть занадто дорого для такої гречки, яку виробляють у Китаї, і навіть з урахуванням CIF (страховка і транспортування, — ред.)», — говорить В. Ар ‘єв.
За його словами, максимальною ціною для постачання китайської гречки в Україні фахівці називають не більше 700 USD. «Тобто ціна в 1750 USD абсолютно неадекватна і значно завищена. Абсолютно не зрозуміло, на що пішли ще 1000 USD», — підкреслює народний депутат. «Тим паче не зрозуміло, навіщо закуповувалася ця гречка в Китаї, якщо вона виявилася дорожчою, ніж українська», — запитує він.
Ще один цікавий момент: у своїй відповіді ДПЗКУ відзначає, що після транспортування в регіони прибула напередодні до Одеси першої партії гречки, її ціна при продажу в роздробі буде враховувати «мінімальні фіксовані торговельні націнки з урахуванням витрат на розмитнення і доставку». Тут варто відзначити, що раніше Верховна Рада спеціально під закупівлю китайської гречки скасувала мито на її імпорт, встановивши на рівні 0%.
«Тобто, виходить, що в ГПЗКУ цим хочуть виправдати необгрунтовано високу ціну гречки. Адже, як розповіли в уряді, її будуть продавати населенню по 19 грн / кг, а не по 14 грн, як анонсувалося раніше », — обурюється народний депутат.
Крім того, розповідає В. Ар ‘єв, у своєму запиті він просив розкрити інформацію про проведені тендери. Так, за версією ДПЗКУ, після «попереднього моніторингу зернового ринку України на предмет визначення контрагента для термінових постачань гречаної крупи з Китаю», була обрана відома компанія «Хліб Інвестбуд».
Обгрунтуванням для такого вибору у відомстві називають те, що вона «найбільш оперативно змогла б здійснити закупівлю» і раніше вже «підтвердила свої можливості успішним виконанням аналогічних контрактів». Ще одним «плюсом» в ДПЗКУ порахували державну частку власності в компанії, що, по ідеї, має «забезпечити додаткові гарантії поставок гречки в Україну».
«Таким чином, з тієї інформації, яку вони мені надали, випливає, що ніякого тендеру фактично проведено не було, і „Хліб Інвестбуд“ був обраний „просто тому що він такий хороший“, — обурюється В. Ар ‘єв.
Нагадаємо, що контракт з китайською стороною на постачання 20 тис. тонн гречки в Україні був підписаний ще в середині лютого цього року. Для того, щоб товар потрапив до України, було потрібно більше двох місяців — тільки в кінці квітня перша партія з 504 тонн крупи прибула в порт Одеси. Як обіцяють в уряді, протягом травня гречка буде вже доставлена на прилавки на місцях, – пише ZN.UA.