Журнал “Коментарі” оприлюднив свій щорічний рейтинг з умовною назвою “Найкраще місто для життя”.

Цьогоріч Тернопіль, як і у минулому році посів четверте місце. Варто зауважити, що критерії оцінювання у 2010 та 2011 роках (результати оприлюднено у 2011 та 2012 роках відповідно) вперше з часів проведення рейтингування максимально збігаються, тому в розвитку міста можна почати говорити про наявну тенденцію, яка базується на одних і тих же критеріях оцінювання.

Традиційно Тернопіль набрав високі бали за найвищу народжуваність та найнижчу смертність (44 та 45 балів з 45 можливих), а також за найменшу забрудненість атмосфери та найнижчий рівень злочинності (41 та 44 бали відповідно з 45 можливих). Вперше велику кількість балів набрано за введення в експлуатацію житла (44 з 45 можливих), а також за витрати бюджету на освіту (40 балів з 45 можливих) та фізкультуру (44 бали з 45 можливих). Тут зазначимо, що у цьому році навряд, чи вдасться зберегти ці показники у світлі тих скандалів, які нещодавно розгорілися, у зв’язку з закриттям окремих спортивних шкіл. Також нагадаємо, що гроші на реконструкцію стадіону, а це 9 мільйонів гривень, теж освоювалися у минулому році, і це, очевидно, вплинуло на кількість балів. Незрозуміло, звідки наше місто взяло найвищу кількість балів за введення в експлуатацію навчальних закладів та медичних установ, якщо в Тернополі у 2011 році закрили 2 поліклініки, а 25 школа та новий пологовий на базі лікарні №3 так і залишаються довгобудами.

Найнижчу кількість балів Тернопіль отримав за надмірну міграцію населення (всього 3 бали з 45 можливих), за розмір зарплати штатних працівників (4 бали з 45 можливих), та витрати бюджетних коштів на таку проблемну галузь як ЖКГ (4 бали з 45 можливих).

Сумарно наше місто набрало 714,5 бали, відставши від Києва (896 балів, 1-ше місце) та суттєво випередивши Керч (313 балів, 45 місце). Однак, до минулорічних показників ми таки не дотягнули понад 40 балів (за 2010 рік Тернопіль набрав 755,5 бали).

Якщо спрогнозувати можливі результати рейтингування міста у цьому році (дані будуть оприлюднені у 2013), то резерви є в питанні заробітної плати (ініціатива мера С.Надала вимагати від бізнесу офіційної зарплати у 2300 грн.), у подоланні безробіття (постійні обіцянки влади про прихід іноземних інвесторів та створення нових робочих місць), а також варто попрацювати, щоб повернути рівень проплати населення за житлово-комунальні послуги, які раніше оплачувалися значно краще. Знизитися цьогорічні показники можуть в тих напрямках, які тісно зв’язані з бюджетним фінансуванням, якщо команда мера не знайде способу, як ефективно та безболісно наповнити міську казну.

Олег Удич, спеціально для “За Збручем”