Європейські газети пишуть про початок агітаційної кампанії Партією регіонів серед російськомовного населення, щоб ті під час оголошеного на 2012 рік перепису населення України записувалися росіянами.

У Партії регіонів вважають, що до 70 відсотків українського населення розмовляє російською і для зняття суперечностей довкола оголошення російської мови державною планують під час перепису населення 2012 року довести кількість так званих росіян до етнічної більшості в Україні. У разі успіху регіоналів Росія отримує реальний шанс ввести своє правління на кшталт абхазького, щонайменше в Криму, а щонайбільше – в усій Україні. Газети також звертають увагу на вірогідні справжні причини земельних арештів у Криму. Оглядачі також попереджають, що ЄС ставить хрест на українській ГТС і штовхає Україну в енергетичні обійми Росії.

Польська «Жечпосполіта» запитує, чи Крим після перепису населення України, запланованого владою Януковича на 2012 рік, стане другою Абхазією і пояснює, що активісти Партії регіонів почали агітацію серед російськомовних громадян записуватися у 2012 році до росіян. «Жечпосполіта» цитує депутата-регіонала Царькова, який вважає, що «ми повинні пояснити людям, як боронити російську мову». Він нагадав, як після перепису 2001 року Одесу зробили україномовним містом та закривали російські школи під час президентства Віктора Ющенка. Партія регіонів вважає, що російськомовних в Україні є до 70 відсотків, і тому ця «кампанія має спростувати тезу націоналістів, котрі твердять про українців як єдину більшість українського суспільства».
Газета наводить думки експерта Антона Борковського, який вважає, що «Кремлю не потрібні російськомовні українці, а росіяни, столицею котрих буде Москва, а не Київ чи Донецьк, і це сприяє реалізації сценарію подібного до здійсненого Москвою в Абхазії та Південній Осетії. Чим більше чистокровних росіян, наприклад, в Криму, тім більше аргументів для Росії боронити їх».

Польська газета нагадує, що перепис 2001 року зафіксував в Україні понад 8 мільйонів росіян з 48 мільйонів всіх громадян держави. Нині ж спільники Путіна на кшталт російського режисера Нікіти Міхалкова агітує українців до єдності з росіянами і заявляє, що «ми не є ніякою Європою, а частинами спільного російського світу, якщо не зіллємося, то перетворимося у Макдональдс. Міхалков прогнозує, що росіяни та українці стануть єдиним народом за десять найближчих років. Те ж саме, як наголошує «Жечпосполіта», твердить і Патріарх РПЦ Кирило, котрий вважає, що «росіяни та українців – один народ».

Варшавське видання наводить також і сподівання українських поляків виправити несправедливості перепису 2001 року, коли, за словами керівника Союзу поляків в Шепетівці на Поділлі Валентини Тишкевич-Пасічник, їх насильно записували до українців. «Жечпосполіта» також зауважує, що влада Януковича хотіла провести цей перепис населення України вже у цьому році, але забракло грошей.

Російська «Нєзавісімая газета» наголошує, що «в Криму розпочалися земельні арешти» і це означає, що «Сімферополь сам бажає вирішувати земельні питання на півострові». Газета також наводить думки експертів, які вважають, що ігри довкола посилення автономії Криму, які проводить Партія регіонів, можуть лише загострити протистояння і корупцію в Криму. Йдеться про надання Верховною Радою України фактично надзвичайних повноважень уряду автономії (Василю Джарти) в Сімферополі у питаннях інвентаризації та розпродажу земель Криму. Глава уряду Криму мотивує це тим, що «інвестори прийдуть лише за умови прозорого ринку землі», а він обіцяє гарантувати цю «прозорість», позбавивши земельних повноважень місцеві органи. Опозиція у ВРУ вважає, що таким чином влада у Києві руйнує місцеве самоврядування в Криму та потім по всій Україні.

Ще одне московське видання – «Комерсант» – вважає, що вчорашньою заявою комісара ЄС із питань енергетики Ґюнтера Оттінґера про те, що Україна сама має домовитися з Росією про модернізацію української газотранспортної системи, є нічим іншим, як відмовою Брюсселя вкладати гроші у модернізацію цієї ГТС. Газета вважає, що таким чином ЄС штовхає Україну в енергетичні обійми Росії шляхом створення СП з «Газпромом», що означає фактично втрату суверенітету української держави.