.

Російський олігарх у вигнанні Борис Березовський прокоментував Weekly.ua вчорашнє затримання Юлії Тимошенко, назвавши її «наступним президентом України», і пообіцяв, що підтримає нову революцію в нашій країні.

.

Борис Абрамович, вчора (24 травня) була затримана Юлія Тимошенко, які ваші прогнози розвитку подій?

Тепер я знаю ім’я наступного президента України. Це – Юлія Володимирівна Тимошенко.

Чи вистачить розуму у нинішньої влади її посадити?

Щодо розуму там завжди були проблеми, я про це говорив неодноразово. Проблеми – у цілому в української влади, особливо в останнього президента і тих, хто поруч з ним. Я маю на увазі Януковича. А те, що сьогодні відбулося – це безумовна перемога Юлії Тимошенко. Вся ця ситуація стратегічно означає поразку існуючого в Україні режиму.

Виповнився рік з тих пір, як Тимошенко були висунуті звинувачення. Як ви вважаєте, чому протягом року її не посадили?

Абсолютно зрозуміло чому. Її поступово ніби викреслювали з пам’яті. Очевидно, влада вважала, що якщо б це сталося різко, то могла б послідувати реакція натовпу, скажімо так. А сьогодні така вірогідність значно знизилася. Але влада не враховує того, що поступово всі помилки, які вона допускає, послужать їй звинуваченням. Всі мінуси цієї влади стануть плюсами Юлі. Тепер потенціал Юлі як альтернативи цій владі буде рости. Грубо кажучи, створений єдиний центр капіталізації помилок влади.

Коли посадили Ходорковського я, пригадується, сказав, що «в Росії немає трибуни вищої ніж «Матроська тиша». Оскільки Україна мало чим відрізняється від Росії, то і в Україні теж немає вищої трибуни ніж в’язниця. Звідти Тимошенко буде чутно набагато краще, ніж якби вона була на волі.

Але якщо у Юлії Тимошенко буде судимість, вона не зможе приймати участі у виборах…

Цей режим буде повалений не шляхом виборів. Не на виборчих дільницях буде вирішуватися це питання. Оскільки цей режим дедалі більше стає схожим на путінський, вже не залишається жодних ілюзій, яким чином відбудеться зміна влади.

Зміна авторитарного режиму на демократичний відбудеться шляхом революції.

Не важливо, як вона буде називатися «Друга Помаранчева» або якось інакше. Важливо, що тоталітарні режими, ніколи не здають владу шляхом вільного волевиявлення громадян.

А ви будете підтримувати цю революцію в Україну?

Це питання риторичне в деякому сенсі…

Чому ж? Про можливість революції говорите ви самі. До того ж ви вже підтримували Помаранчеву революцію…

Я підтримував Помаранчеву революцію і цього ніколи не приховував. Я, безумовно, хотів би підтримати і наступну. Але зроблю це, якщо буду розуміти, що час настав. Ви знаєте вислів: «політика – мистецтво можливого». А я доповню, що «революція – це мистецтво неможливого». Коли час цього «неможливого» настане, тоді я готовий підтримати революцію.

Ви підтримаєте революцію фінансово?

А ось про це давайте зараз не будемо… Я не стану робити нічого, щоб суперечило законодавству, яке існує в Україні з приводу підтримки політичних партій і рухів.

Чи означає все вищесказане, що Юлія Тимошенко сьогодні стає національним лідером?

Вона, загалом, завжди була в їх числі. А зараз немає жодних сумнівів в тому, що справа йде саме так, як ви сформулювали. Юлія Тимошенко вийшла на першу позицію серед українських політиків.

Ви згадували, що сьогодні влада не остерігається «реакції натовпу». Чому?

На її захист народ все одно виступить. Але раніше реакція була б жорсткішою. Цілий рік знадобився для того, щоб переконати людей, що ніякої політики тут немає.

На такий спосіб переконання основна маса людей зазвичай ведеться. Люди починають думати, що, мовляв, «немає диму без вогню», а про політичну активність Тимошенко багато хто вже забув. Адже в останній рік вона була менш активною ніж раніше…

Вона регулярно з’являлася на телеекранах…

За цей час влада вдалося встановити контроль над засобами масової інформації. Загалом – знадобився цілий рік, щоб підготуватися до цієї акції. Ось і все.

Але з іншого боку, те, що сталося – логічна розплата Юлії Тимошенко за її політичну недалекоглядність. Вона просто не розуміла що це режим – режим беззаконня. Вона не розуміла, що бандит – це і є бандит і його не переробиш.

У чому виражалося це нерозуміння?

Вона не розуміла, що в кінцевому рахунку саме так з нею і вчинять. А це було очевидно, тому, що Янукович діє дуже логічно. Це не означає, що він чинить правильно. Але він завжди діє логічно.

З точки зору руху від демократії в автократію все цілком логічно. Янукович розправляється зі своїми політичними опонентами, як і належить будь-якому автократу. Більш того, він вчиняє значно логічніше, ніж діяли у свій час і Юля і Ющенко. Пам’ятаєте, я їм колись радив, що після того як вони отримали політичну владу, слід отримати владу економічну і владу медійну. Влада в даному випадку означала вільний ринок і незалежні засоби масової інформації. ЗМІ вони дійсно зробили незалежними, а ринок вони вільним не зробили. Вони не дали сигнал, що ті, хто програв повинні піти з бізнесу і мас-медіа.

А Янукович, прийшовши до політичної влади, чинить так: «мої люди будуть при владі, мої люди будуть контролювати засоби масової інформації». І це – логічно.

За аналогією з тиском, який чинила на вас російська влада, якими будуть наступні кроки української влади по відношенню до Юлії Тимошенко?

Аналогію швидше потрібно проводити не зі мною, а з Мішею Ходорковським.

Тобто Юлію Володимирівну посадять всерйоз і надовго?

Це буде логічно. Але я думаю, що режим її не переживе… Він не протримається стільки, скільки протримався путінський режим, який вже на заході.

Ви знаєте, все, що відбувається на пострадянському просторі, пов’язане з тим, що робиться в Росії. А в Росії очікуються перетворення. Росія – на порозі зміни політичного режиму. Це позначиться на всьому пострадянському просторі і в першу чергу на Україні. Режим Януковича без підтримки авторитарного режиму в Росії не зможе існувати. Такого просто не може бути.

А те що відбулося в Україні… Були помилки принципового характеру. І у самої Юлії і у Ющенка. З моєї точки зору Ющенка вчинив зраду. Щоправда, Юлія теж… Згадайте, як вона в Сімферополі обіймалася і цілувалася з Путіним, знущаючись над Ющенком… Загалом тут вони один одного варті.

З одного боку були їхні помилки, а з іншого – безпардонне, нічим не прикрите втручання Росії в політику в Україні. У Кремлі зробили ставку на Януковича і привели його в президенти. Хоча він не став маріонеткою і не виконує будь-яке бажання Кремля, але його режим спирається на режим в Росії. Як тільки Росія перейде від авторитаризму до демократії, режим Януковича не встоїть.

Ви не допускаєте думки, що Юлію Тимошенко засудять умовно і відпустять?

Ви знаєте, я не хотів би займатися конспірологією: «допускаю я те, чи це». А може її взагалі при спробі втечі розстріляють?!

Я не знаю, наскільки перекручено свідомість сьогоднішньої української влади (єзуїтської взагалі-то). Я не знаю, на що вони підуть і що вони для себе прорахували для того, щоб знищити Юлю. Сьогодні вони вважають, що краще за все її знищити замкнувши. А я вважаю навпаки. Ефект буде абсолютно протилежним.

Weekly.ua