в Білорусі картопля вже по 12 гривеньЯк пишуть останніми днями українські та іноземні ЗМІ – в продуктових магазинах Мінська панує ажіотаж. Люди мішками скуповують продукти, побоюючись їх різкого подорожчання. Імпортери і виробники не можуть купити іноземну валюту, щоб придбати продукцію і сировину. Але режим Лукашенка і далі запевняє громадян, що в країні все добре.

Увечері 7 квітня в білоруських соціальних мережах з’явилися повідомлення про те, що нові партії продуктів завозяться в магазини вже за цінами в 1,5-3 рази вищими за нинішні. А також про те, що найсильніше подорожчають цукор і соняшникова олія. І люди кинулися до магазинів.

Вранці 8 квітня державний концерн «Белгоспищепром» і міністерство торгівлі Білорусії спробували розрядити напругу, заявами, що запасів достатньо і що в найближчі три місяці ціни переглядати не планують.

Ефект виявився прямо протилежним: до магазинів рушили навіть флегматики, що не панікували напередодні.

Вранці перед кореспондентом «Газети.ру» у багатолюдній черзі до каси стояли бабусі з повними візками (по 20-30 пляшок) соняшникової олії. Цукру у продажу вже не було ніякого.

Люди в чергах активно ділилися інформацією: «Зайшов вчора в магазин по дорозі з роботи, так народ гребе цукор сумками, масло коробками, кому під силу скільки винести. Учора сам бачив, як скуповували цукор і геркулес – десятками пачок. Картоплі білоруської у продажу вже немає – тільки македонська, по півтора долара за кілограм ». Гречаної крупи в магазинах немає вже давно: в уряді і не приховують, що всі білоруські запаси гречки продаються в Росію.

Оптові торговці не заперечують: магазинах продукти відпускаються вже за новими, значно вищими цінами.

Збільшення вартості оптовики пояснюють подорожчанням імпортної сировини та браком іноземної валюти. Насіння соняшника для виробництва олії і бутильовану соняшникову олію Білорусія в отримує з України та з Росії. А через  заборону на продаж валюти, яке запровадив білоруський уряд, імпортери змушені шукати обхідні шляхи її придбання (контрабанду).

Жоден зі співрозмовників не наважився на офіційний коментар: «Ви що, адже по телевізору кажуть, що все нормально, всього вистачає. Якщо ми скажемо інше, нас чиновники з прикриють в один момент», – зізналися в одній з компаній.

Дрібні продавці та імпортери відвертіші: «Минулого тижня всі імпортери припинили відвантаження товарів, очікуючи визначеності з валютою», – розповів в інтерв’ю агентству  БелаПАН фахівець з маркетингу СП «Перно Рікар Мінськ» Сергій Кузнєцов.

«Сьогодні багато фірм стоять в черзі на біржі, щоб купити валюту, але її немає. Відповідно, немає можливості купувати імпортні товари, що автоматично веде до дефіциту », – розповів директор мінського універсаму «Ювілейний-92» Володимир Нерозя. Поки, за його словами, імпортних продовольчих товарів у країні вистачає. Але постачальники, страхуються тим, що закладають до ціни девальваційні ризики. У кожній новій накладної інші ціни,  як мінімум на 3-10% вище колишніх, сказав Нерозя. «Що буде до травня – прогнозувати складно. Якщо нічого не зміниться, наслідки можуть бути навіть гірші, ніж ми припускаємо », – додав він.

Економісти і учасники ринку впевнені: через дефіцит валюти з прилавків може зникнути 30-50% продуктового асортименту. Перш за все дефіцитом стануть імпортні продукти.

Частка іноземних овочів на білоруському ринку за підсумками січня – лютого склала 21,9%, імпортних морепродуктів – 50,6%, круп – 51,7%, рослинної олії – 68,3%, фруктів – 89,3%.

«Поставки фруктів зриваються, а валюти немає де купити. Запасів продукції вистачає приблизно на місяць. Але якщо зараз не сплатимо поставки, то через місяць вже нічого не зможемо ні завозити, ні продавати », – розповідають в компанії «Рексан-1995», які завозять в Білорусію фрукти і овочі. У деяких компаніях  змушені призупинити свою діяльність на невизначений термін – до стабілізації ситуації та зняття обмежень на купівлю валюти. Нерозя вважає, що  з прилавків щезнуть і деякі білоруські товари: «Мало хто з наших виробників продуктів харчування працює виключно на вітчизняній сировині. У багатьох імпортна складова доходить до 20%, а то й 50%.

Як бачимо, наслідки державного втручання в економіку відбиваються на простих людях. В умовах кризи чиновники радянського розливу ведуть себе однаково _ обмежують, забороняють, наказують, борються зі спекулянтами і брешуть власному народу. В цьому на Олександра Лукашенка, який зараз пожинає плоди своєї бездарності, дуже схожі його українські колеги. За більше ніж рік роботи уряду Януковича-Азарова “покращення вже сьогодні” ніяк не наступить, а об’єкти, на які можна звалити вину вже закінчуються. Залишається сподіватися, що вони не докермуються до картоплі по 1,5 долара за кілограм.

За матеріалами іноземної преси.

Переклад “За Збручем”