У цьому році мати власника Group DF Дмитра Фірташа – Марія Фірташ планує реалізувати великий інвестиційний проект. Її фірма «Едем-Ф» має намір побудувати теплицю в Тернопільській області. Площа тепличного господарства, на якому зможуть трудитися 350 осіб – 30 га. Бюджет проекту – 179 млн гривень.

Фірташ, АзаровЗ реалізацією цієї ідеї в майбутньому може допомогти держава. На сьогоднішньому засіданні уряду міністри розглянуть законопроект про внесення змін до законодавства про стимулювання залучення інвестицій. У документі – критерії, яким повинні відповідати інвестпроекти, які претендують на держдопомогу (її обіцяють надавати з 2013 по 2032), та перелік галузей економіки, в яких вони повинні бути реалізовані.

Це – супутній документ до вже існуючого закону про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях економіки, який до цих пір не працює (повинен був набути чинності з початку поточного року). Причина зволікання – в Кабміні не могли вирішити, кому більше всіх потрібна державна допомога. Сьогодні, стверджують інформовані джерела в уряді, рішення може бути прийнято.

Рахунки між своїми

Законопроект зі змінами до інвестзаконодавства міністри обговорювали вже кілька разів. «Перший раз документ не могли узгодити через позицію Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Другий раз питання «зависло» через Міністерство доходів і зборів, перед яким сьогодні стоїть завдання переглянути існуючі податкові пільги для аграріїв», – розповідає джерело в Кабміні, знайоме з процесом узгодження.

Про спори навколо документа говориться і в супровідних документах до нього. Профільні міністерства наполегливо лобіювали свої галузі. Приміром, чиновники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, яке очолює Едуард Ставицький, наполягали включити до переліку «нужденних» галузей паливно-енергетичний та нафтопереробний комплекси. Проти були в Мінекономрозвитку і торгівлі Ігоря Прасолова. Не могли прийти до компромісу ще два відомства – Міністерство аграрної промисловості і продовольства та Міністерство доходів і зборів. У МДС вимагали скоротити кількість видів діяльності, інвестиційні проекти в яких можуть претендувати на держпідтримку.

Шукати вихід з глухого кута на початку січня Кабмін доручив віце-прем’єр-міністру Юрію Бойко. Його спільні з колегами напрацювання зараз виглядають так.

На держдопомогу зможуть розраховувати інвестори, що працюють в чотирьох галузях: сільське господарство (але тільки виробництво і зберігання харчових продуктів), машинобудування (виробництво комп’ютерів, транспортних засобів), житлово-комунальний комплекс (створення об’єктів поводження з відходами) і транспортна інфраструктура (будівництво та реконструкція доріг, систем водопостачання).

Важливе значення матиме вартість інвестпроектів. Наприклад, сума інвестпроекту для великого бізнесу повинна бути більше 12 млн євро, для середнього бізнесу – більше 1 млн євро і малого – більше 0,5 млн євро.

Ще одна умова – інвестиції повинні гарантувати створення нових робочих місць. У цьому питанні підхід теж диференційований. Власники великих підприємств повинні будуть працевлаштувати 250 осіб, середніх – 50, а дрібні бізнесмени – 25 осіб. Принциповий нюанс – зарплата цих співробітників повинна бути як мінімум в два рази більше мінімальної. Тобто, станом на зараз – вище 2900 гривень на місяць.

Якщо хоча б одна з умов не виконуватиметься протягом двох років, уряд зможе відмовити інвесторові в підтримці.

Що ж натомість отримають підприємці? Бонуси залишаються колишніми – це податкові пільги: ставка податку на прибуток до 2017 року – 0% (зараз 19%), з 2018 по 2022 рік – 8%, а з 2023 – 16%. Плюс наступні п’ять років імпортоване обладнання буде звільнено від ввізних мит, а для розрахунку по сплаті ПДВ можна буде використовувати податкові векселі.

Якщо закон у такому вигляді буде прийнятий і вся система запрацює нормально, бізнес, впевнений Андрій Забловський, глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні, зацікавить ця ідея. Головне, щоб умови отримання пільг були для всіх однаковими.

Джерело: Forbes.ua