За безпекою руху на дорогах Тернопільщини стежитиме сучасна система спостереження «Рубіж».

У квітні відеокамери, підключені до централізованої системи спостереження, планують встановити на трьох постах ДАІ області. Крім того, додатково будуть встановлені камери спостереження. Їх кількості у ДАІ не називають, мовляв, зараз відповідні розрахунки проводять спеціалісти Державтоінспекції, – повідомляє “Номер один”.

– В області значно зменшилась кількість працівників ДАІ. Частину кадрів переведено у районні підрозділи. Відтак шляхом кадрової оптимізації з 340 працівників в області залишилось усього 136, – стверджує старший інспектор ДАІ в Тернопільській області Микола Лецкалюк.

На охороні безпеки дорожнього руху людський ресурс планують замінити технікою. Мова йде про створення мережі об’єктів відеоспостереження, які б фіксували порушення правил дорожнього руху та передавали інформацію автоінспектору.

Основою системи “Рубіж” є відеокамери, встановлені за 1-2 км перед постом ДАІ, що фіксують увесь потік транспорту. При цьому одна камера захоплює відразу дві смуги руху. А зображення з цих камер безперервно передається по радіоканалу на пост ДАІ, де обробляється, зберігається в пам’яті комп’ютера й виводиться на екран монітора. Вся інформація з камер спостереження передається й у центральну базу даних УДАІ МВС України. За наявності такої інформації згодом значно простіше відстежити маршрут переміщення того чи іншого автомобіля.

– Техніка фіксуватиме, які автомобілі протягом визначеного часу проїжджали у місці встановлення обладнання. Таким чином можна буде відслідковувати траєкторію руху водія. Такі пристрої планують встановити з метою розкриття випадків незаконного заволодіння транспортними засобами, втечі з місця ДТП тощо. Їх встановлять на трьох стаціонарних постах ДАІ – у Зборові, Підволочиську та Чорткові. Система може зчитувати як українські номерні знаки, так і російські, білоруські та номерні знаки країн Європи, – каже Микола Лецкалюк.

У скільки обійдеться така система Тернопільщині, у ДАІ не повідомляють, однак не приховують, що система є дороговартісною.

За інформацією «Вісника державних закупівель», управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Тернопільській області 22 грудня за результатами тендеру уклало угоду з ТОВ «Оллі Транс» на закупівлю трьох систем комплексу «Відеоконтроль-Рубіж на 2 Рубежі» за 973 тис грн. Вартість однієї системи склала приблизно 324 тис грн. Тоді ж сайт «Наші гроші» повідомив, що обласні управління ДАІ масово купували у ТОВ «Оллі Транс» систему «Відеоконтроль-Рубіж» влітку цього року за 284 тис грн. У грудні Управління державтоінспекції УМВС України у Херсонській області придбало у того ж «Оллі Транс» системи по 317 тис грн. за одиницю, що на 6 тис грн. дешевше, ніж купила Тернопільська державтоінспекція.

Окрім того, автошляхи області планують обладнати камерами відеоспостереження, які фіксуватимуть три види порушень правил дорожнього руху. Камери не дублюватимуть функції апарату «Візир», яких в області працює 8 штук.

– Візир працівники ДАІ використовують для виявлення порушень, зокрема, перевищення швидкості. Вони встановлюють його в салоні автомобіля і рухаються в колоні за водієм, який перевищив допустиму швидкість. Зафіксувавши цей факт, інспектор зупиняє автомобіль та складає на водія адмінпротокол. Натомість система може фіксувати перевищення швидкості руху, рух зустрічною смугою, порушення правил зупинки, проїзд на заборонений сигнал світлофора, ненадання переваги в русі пішоходам на нерегульованому пішохідному переході тощо. Кожне порушення фіксується на відеокамеру, після чого фотознімок автомобіля в автоматичному режимі передається до архіватора. Водночас камери як в Тернополі, так і на заміських дорогах встановлюватимуть відеоспостереження. Зараз розробляються схеми організації дорожнього руху, і тільки після цього можна буде сказати точну кількість відеокамер, необхідних для автошляхів області, – каже Микола Лецкалюк.