У Тернополі репрезентували вже 20-й том літопису про Українську повстанську армію. Видання, яке готували до друку упродовж двох років, висвітлює діяльність військової округи УПА «Лисоня».

– Збиралися документи в українських архівах. Зокрема, у київських. Це центральний державний архів вищих органів влади, галузевий державний архів Служби безпеки. Так само використано фонди і тернопільського краєзнавчого музею, і тернопільського державного архіву, – розповів один із упорядників тому Сергій Волянюк.

До видання увійшли накази, повстанські листівки і багато інших документів, які можуть зацікавити дослідників історії Української повстанської армії.

– Читачам буде цікаво ознайомитися з матеріалами, які стосуються виключно підрозділів української повстанської армії, що діяла у нас на Тернопільщині. Тобто, тут зібрані видання військового штабу воєнної округи «Лисоня», політвиховних відділів, як військового штабу, так само і підрозділів. Так само звіти з бойових дій, – додав Сергій Волянюк.

Загалом «Літопис УПА» уже налічує більше ста томів у чотирьох серіях. Видання, яке презентували останнім, входить до другої серії. Видавництво «Літопис УПА» до 70-ої річниці Української повстанської армії випустить цього року ще десять томів, які висвітлюватимуть діяльність військових повстанських округів. Водночас – планів є ще багато. Однак, за словами представника видавництва Миколи Посівнича, для опису і роботи бракує кваліфікованих дослідників.

– Через визвольний рух в 20-50 роках пройшло понад півмільйона людей. Щоби охопити і вивчити такий великий масив джерел потрібно не тих два-три десятки науковців, які вивчають цей визвольний рух, а з добрих п’ять-шість сотень, які би могли дослідити не тільки вершину того айсберга, який ми знаємо про визвольний рух ОУН-УПА, але й про тих багатьох сотень тисяч рядових учасників, – зазначив Микола Посівнич.

Видавці також хочуть найближчим часом розповісти читачам про діяльність повстанців у Кременецькому районі Тернопільщини і Золочівському Львівщини.

До слова, фінансування «Літопису УПА» здійснює українська діаспора в Канаді.

Томи чотирьох серій літопису вже можна придбати у книгарнях Тернополя та Львова.