Поважний статус пам’ятки місцевого значення отримали три старечі липи, що на Зборівщині. Одна з них зростає у селі Гарбузів на церковному подвір’ї, поблизу місцевої церкви, а інші – у селі Ратищі неподалік школи. Окружність кожної липи – майже чотири метри. Щоб обняти стовбур, потрібно щонайменше дві людини.

У серпні 2012 року Тернопільська обласна рада погодила організацію двох ботанічних пам’яток природи місцевого значення «Гарбузівську липу» та «Ратищівську липу». Дерева мають історичне значення, а їхні назви походять від назв сіл, в яких вони знаходяться. За переказами, Гарбузівська липа зростає у Гарбузові ще з часів формування села, а створення населеного пункту датується 1850 роком. Раніше на місці Гарбузова було поле. З першими заселеннями у селі з’явилася церква, потім – сільське кладовище. А ось Ратищинська липа зростає неподалік школи, коло пам’ятного знака (хреста), встановленого на знак скасування кріпосного права.

Загалом тривалість життя липи може бути різною. Усе залежить від умов, в яких вона зростає: ґрунтів, антропогенного впливу тощо. Вже у 200 років липа може мати трухлявість, тому такі дерева потребують догляду та лікування.

– Земельні ділянки орієнтовною площею по 0,02 га, в межах яких організовуються пам’ятки природи, залишились у землях загального користування сільських рад і використовуються згідно з цільовим призначенням. На кожен з об’єктів оформляється паспорт. Сільська рада у міру своїх можливостей повинна забезпечити роботи по догляду за деревами. Сюди належить формування крони, збереження дерева від потрапляння вологи у дупло. Не завжди ці роботи мають здійснюватися за кошти сільської ради. Гроші можуть виділятися з фонду охорони природного навколишнього середовища, який є при кожній сільраді. Коли у бюджеті сільської ради немає коштів на догляд за пам’ятками, сільський голова може написати запит на виділення коштів з обласного бюджету, – пояснює завідувач сектору розвитку екологічної мережі, заповідної справи, екологічного моніторингу та біологічних ресурсів УОНПС в Тернопільській області Ігор П’ятківський.

Загалом протягом 2012 року статус пам’ятки місцевого значення на Тернопільщині отримали аж п’ять дерев. Два з об’єктів природно-заповідного фонду розташовані у Бучацькому районі. Мова йде про «Дуб Берем’янський», якому понад 400 років, та «Дуб Т. Шевченка» віком понад 200 років. У Збаразькому районі охорону отримає «Дуб Гетьмана» віком понад 400 років, історія якого пов’язана з подіями історичної битви війська Богдана Хмельницького з військом польського короля Яна Казимира у 1648-1649 роках.

Зоряна Гарасимів, «Номер один»