У ході реформування серйозних змін зазнає структура обласної СЕС. У результаті перетурбації 730 працівників санепідслужби залишаться без роботи, а контроль за дитячим харчуванням стане компетенцією ветеринарної служби, пише Номер один

– Ми дуже серйозно формували колективи СЕС, підбирали і навчали кадри, – каже головний державний санітарний лікар області Степан Дністрян. – На початку 2012 року в службі було 213 лікарів, 90% атестованих, більшість з них мають вищу кваліфікаційну категорію. 600 середніх медичних працівників, понад 70% атестованих на кваліфікаційні категорії. Однак це благополуччя області може серйозно похитнутись і вийти з-під контролю.

Згідно з указами Президента і постанов КМУ санепідслужба України повинна бути скорочена на половину і за кількістю працівників, і за кількістю закладів. У Тернопільській області з 20 санепідзакладів повинно залишитись дев’ять: обласна санепідстанція, міська і 7 міжрайонних. Також заплановано скоротити майже 53% працівників, а це 730 ставок. Створюються нові структури – державні управління, а частині працівників СЕС буде надано статус держслужбовців. Загалом 56 державних службовці контролюватимусь 16 тисяч об’єктів області.

Разом зі зменшенням кількості працівників структури зменшиться й фінансування. Передбачається, що скорочення відбуватиметься протягом чотирьох кварталів цього року. Кожних три місяці в області скорочуватимуть по 130 працівників. У першому кварталі вже скорочено 177 посад.

– Залишаться найбільш кваліфіковані фахівці. Ми повинні забезпечити санітарно-епідемічне благополуччя населення. Цю функцію держава з нас не знімає, – заявив Степан Дністрян.

Значно скорочуються функції СЕС: контроль за харчуванням людей передається у відання ветеринарної медицини, різко скорочуються наглядові функції. Наприклад такий епідемічно-небезпечний об’єкт, як дитячий оздоровчий заклад чи водогін буде контролюватись не частіше, ніж 1 раз в рік, молокозавод не частіше, ніж 1 раз в 2 роки. Відповідальність за якість харчових продуктів нестимуть самі ж виробники, що може призвести до повного хаосу у цій сфері. Дитячі заклади, за словами Степана Дністряна, залишаться практично безконтрольними. Раніше СЕС кожних десять днів здійснювала перевірку дитячих таборів під час оздоровчої кампанії. Також з відповідною періодичністю перевірялись школи та дитячі садки. Зараз на місцях працюватиме медичний персонал.

– Сьогодні в Україні стати працівниками санепідслужби готуються понад 4500 студентів. Як складеться ситуація з їхнім працевлаштуванням, залишається тільки здогадуватись. СЕС впродовж кількох десятків років напрацьовувала чималу базу та розписала усі моменти до найменших деталей. Виходить, зараз цей досвід нікому не потрібний, – бідкається Степан Дністрян.

За словами головного санітарного лікаря області, у зв’язку з призначенням нового Міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової та у зв’язку з проведенням в Україні Євро-2012 процес реорганізації призупинено. Наразі санепідслужби України очікують нових вказівок та сподіваються на скорочення масштабів реорганізації.