На Тернопільщині, поблизу Почаєва, ділянки, які мали б отримати учасники АТО, виділяють людям, котрі не мають жодного відношення до бойових дій на сході. Земельні махінації від чиновників виявили журналісти проекту «Народний контроль. Спецвідрядження» на телеканалі ZIK.
Так, лише за кілометр від Почаєва, справжнім яблуком розбрату між бійцями, міською та обласною владою стали 8 га розпайованої землі. Виділені ділянки – за межами міста, тож влада Почаєва ними не розпоряджається. Водночас міський голова Почаєва Василь Бойко, переконаний: земля, на яку претендували передусім українські бійці, незрозумілим чином дісталася особам, які жодного дня не були в зоні АТО.
«Було прийняте рішення про видачу 8 гектарів землі людям, які, на мій погляд, не мають відношення до учасників АТО, не мають відношення до Почаєва. Мені взагалі не зрозуміло, яким чином ці особи отримали землю», – розповів Василь Бойко.
За інформацією депутатів Почаївської міської ради, справді не всі новоявлені власники землі – учасники АТО. Так, п’ятеро людей були або й досі воюють на сході. Натомість стосовно трьох осіб виникли великі сумніви: вчитель фізкультури у Почаївській школі Василь Собчук, працівник будинку дитячої творчості у Почаєві Олександр Горопаха і адвокат із Тернополя Ростислав Лукашов.
«Двоє людей із Почаєва – Собчук і Горопаха – жодного відношення до АТО не мають, – заявив депутат Почаївської міської ради Микола Замковський. – Кожен наділ має свій окремий кадастровий номер. Як на мене, маємо приклад корупційної схеми, коли ці ділянки продаватимуться за ринковою ціною. До речі, вартість такої землі стартує від 1 тис. доларів».
Журналісти «Спецвідрядження» поспілкувалися із кожним із перелічених осіб. Чоловіки навіть не приховували, що в АТО ніколи не були. Єдиним учасником бойових дій виявився Олександр Горопаха – але не на сході, а ще в Афганістані. Водночас адвокат Лукашов, який став власником ділянки площею в 1 га, розповів, що подавав заяву на отримання землі просто як фізична особа.
Стосовно вчителя фізкультури, то депутати з Почаєва переконані, чоловік – підставна особа. Василь Собчук це категорично заперечує, говорить, що ділянку взяв в оренду.
Щоб розставити всі крапки над «і», «Спецвідрядження» звернулося по роз’яснення у Держземагентство Тернопільщини. Утім, там відповіли, що інформація щодо прізвища та ім’я громадян, яким надано земельні ділянки, є конфіденційною. Такі персональні дані можуть розголошуватися без згоди осіб, яким належать.
«Ми намагалися отримати згоду у власників земельних ділянок, за вказаними кадастровими номерами, на передачу їхніх персональних даних, але такої згоди не було отримано, – йдеться у відповіді Держземагентства на запит «Спецвідрядження». – Більше того, окремі із них наразі перебувають в зоні проведення антитерористичної операції, тому отримання згоди унеможливлюється».
Зате у Держземагентстві прозвітували про успішне виділення землі для воїнів АТО.
«На сьогодні до нас із заявами звернулися близько 270 осіб, 110-115 чоловік уже отримали землю, – повідомив начальник ГУ Держземагентства Тернопільської області Віктор Мартинюк. – У нас 141 військовослужбовець. Комусь було виділено більше 10 «соток». Є поодинокі випадки, коли військові зверталися із заявами за місцем свого проживання. Тож у селах Тернопільської області їм виділяли трошки більше землі для ведення особистого селянського господарства – 1 га. Також були один чи два випадки, коли виділяли 2 га».
Та попри цей красивий звіт, очевидно, що землю, на яку претендують бійці АТО, часто виділяють не за адресатами, а людям, котрі не були учасниками бойових дій.
Нагадаємо, попри те, що держава пообіцяла виділити земельні ділянки воїнам АТО, механізм надання наділів і досі не врегульований на законодавчому рівні. Процес – хаотичний і відкриває можливості для земельних афер.
[youtube1]DsBghDwj_PY[/youtube1]