Шість районів Тернопільщини візьмуть участь у другій фазі проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Упродовж наступних чотирьох років за кошти Європейського Союзу низка територіальних громад нашої області матимуть можливість покращити своє життя.

.

У першій фазі проекту взяли участь 9 районів, було залучено 55 місцевих рад і територіальних громад. Завдяки реалізації 63 проектів  покращення соціальних послуг отримало понад 34 тисячі громадян. В області було реалізовано 41 проект у сфері енергозбереження, 13 – у сфері охорони здоров’я, 5 – водопостачання, 3 – автотранспорту і 1 – у сфері екології. Відтак Тернопільщина стала однією з найкращих областей по ефективності впровадження проекту.

– Тернопільщина стала лідером по залученню коштів за підсумками першої фази проекту. Зокрема, сумарно було залучено 9,8 мільйона гривень. Це найвищий показник по Україні. Високою була так само і активність територіальних громад Тернопільської області. Зокрема, територіальними громадами для покращення умов власного життєзабезпечення було залучено коштів на суму 1,1 мільйона гривень. Це також один із найвищих показників, – повідомив начальник головного управління економіки ОДА Василь Гецько.

Цього разу фінансову і організаційну підтримку для реалізації пріоритетних ініціатив отримають Козівський, Гусятинський, Зборівський, Підволочиський, Підгаєцький та Шумський райони. Ще шість районів – Лановецький, Кременецький, Борщівський, Бучацькій, Чортківський та Теребовлянський – визнані резервними.  За півтора-два місяці по них будуть прийняті рішення. Реалізувати власні задуми територіальні громади зможуть у сфері охорони здоров’я, енергетики, охорони навколишнього природного середовища, комунального водопостачання та підтримки малого бізнесу. Останній напрямок – цьогорічне ноу-хау.

– На рівні одного села чи декількох сіл будуть створюватися відповідні сільські обслуговуючі кооперативи. Тематика у цьому напрямі може бути різна. Це може бути, наприклад, збір молока на рівні села, або збір та вирощування овочів. На цю сферу наш проект готовий виділити не менше, ніж на проект використання альтернативних джерел енергії. А це до 20 тисяч доларів, – запевнив координатор обласного ресурсного центру громад Олег Процик.

До речі, громада самостійно обиратиме, куди залучатиме кошти Євросоюзу. Дуже часто буває, що позиція громади і влади з вибору проблеми співпадає. А бували випадки, коли люди хотіли вирішувати  одну проблему в селі, а влада бачила іншу.

– Філософія проекту така, що ми прислухаємося до думки громади. За що більшість проголосує людей, з тією проблемою ми і працюємо. А влада вже тоді підключається і фінансує також проблему, яку ініціювали люди, – зауважив координатор проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в Тернопільській області Ігор Стефанів.

Загалом на найближчих чотири роки на весь проект передбачено 17 мільйонів євро. Мінімум, який отримає наша область, – це 360 тисяч доларів. Додамо, що учасників проекту обирали за рейтинговою системою. Тут були враховані показники соціально-економічного розвитку районів, бюджетної забезпеченості та ініціатива територіальних громад.