На початку наступного тижня у Тернопіль приїдуть представники німецького фонду «Maximilian-Kolbe-Werk». Німці привезуть в’язням концтаборів і гетто, котрі проживають у нашій області, матеріальну допомогу.

Ще у 1993 році був створений Фонд взаєморозуміння та примирення, через який колишні остарбайтери України, Росії та Білорусі отримували компенсацію за насильницьку працю. Одержували тоді гроші тільки ті, хто був насильно вивезений під час Великої Вітчизняної війни на роботу в Німеччину. Аби отримати компенсацію людям, якщо вони не мали прямого документу, потрібно було ще довести факт насильницького вивезення.

– Перший документ, який свідчив про перебування людини в Німеччині – це була архівна довідка, у якій так і було написано: «Був насильно вивезений на роботу в Німеччину». Якщо людина не мала такої довідки, то це треба було доказати через суд. В суді могли свідчити ті люди, котрі були разом із ними і мали такі документи. Або протокол опитування свідків, в районах це робили тоді совбези, які також мали прямі докази насильницького перебування в Німеччині, – розповіла керівник тернопільського обласного відділення Українського національного Фонду взаєморозуміння і толерантності Світлана Бурлуцька.

У 2006 році після виконання німецькою стороною усіх зобов’язань Фонд взаєморозуміння та примирення був ліквідований.

Загалом у Тернопільській області проживало орієнтовно 18,5 тисяч колишніх остарбайтерів і біля 4,5 тисяч дітей, котрі були насильно вивезені разом із батьками. Крім того, була іще одна категорія людей – це в’язні концтаборів і гетто. Таких на Тернопільщині налічувалось 68 осіб. Нині в живих залишилось лише 25. І ось саме цим колишнім в’язням привезуть матеріальну допомогу представники німецького фонду «Maximilian-Kolbe-Werk». Вперше вони відвідали Тернопіль ще у 2004 році. Тоді для в’язнів концтаборів і гетто привезли гуманітарну допомогу – речі, взуття та деякі кошти. Цього року – люди отримають тільки гроші. Орієнтовно по 200-300 євро кожен.

– Дуже багато людей працювало на великих німецьких заводах – «Опель», «БМВ», «Філіпс». Всі наші люди у переважній більшості робили на отаких заводах, де шкідливе виробництво, воєнне виробництво, металургія, хімічне виробництво. Навіть в’язнів концтаборів, їх так само возили на тяжку роботу, – додала Світлана Бурлуцька.

Зустріч із німцями відбудеться у вівторок, 24 квітня, в ресторані «Тернопіль» (червоний зал). Початок заходу о 10-ій годині. Очікується, що особисто, зважаючи на вік і стан здоров’я, приїде за допомогою тільки 8 із 25 колишніх в’язнів. Решті допомогу передадуть за довіреністю через рідних чи близьких.

До слова, тернопільське обласне відділення Українського національного Фонду взаєморозуміння і толерантності висловлюють подяку за допомогу у розшуку колишніх в’язнів концтаборів і гетто В’ячеславу Огарку.