І чого це так не щастить тій частині патріотів, яка досі покладає певні надії на потаємно українське серце Віктора Федоровича Януковича? Чи наврочив хтось, чи планида така нещаслива випала, але… Вже скільки разів здавалося: крапка, чинний президент України перестав рачкувати перед зоресяйним Кремлем, він почав відчувати не надто шанобливе ставлення з боку Москви до себе і разом із своєю командою береться за розум. Ба більше: Янукович, бачте, вже і про демократію говорить, і словосполучення “національні інтереси” вивчив, і про другу державну мову наче забув… Аж тут бемць – і всі хитромудрі побудови летять шкереберть, бо глава Української держави чомусь знову робить речі, які загрожують самому існуванню цієї держави.

От і зараз: 4 липня приїхав Верховний Головнокомандувач (ця посада у нас суміщена з президентською, якщо хто забув) Янукович до Севастополя. На святкування Дня флоту України. І виступив аж із двома промовами: на церемонії випуску офіцерів Академії ВМС імені П.С.Нахімова та на борту флагманського корабля ВМС України фрегата “Гетьман Сагайдачний”. Гарні промови, нічого не скажеш. Так, звертаючись до молодих офіцерів – випускників Академії, президент підкреслив: “Впевнений, що ваша офіцерська доброчесність, відповідальність та професіоналізм будуть запорукою успішного виконання поставлених завдань, дозволять гордо нести воєнно-морський прапор України”. А на “Гетьмані Сагайдачному” зауважив: “ВМС України стали авангардом у взаємодії з міжнародними організаціями безпеки, впровадженні кращих світових стандартів підготовки”. І додав, що прийняв рішення про збільшення удвічі з 1 жовтня заробітної плати офіцерам та військовим льотчикам ВМС. Все вірно, все добре, але…

Одна лише халепа: обидві промови до українських військовиків Верховний Головнокомандувач виголосив російською мовою.

Чому це зроблено і навіщо, адже всі українські військові моряки вільно володіють українською мовою, та й переважна більшість цивільних севастопольців сьогодні добре розуміє її?

Ідеться далеко не про філологію чи особисті забаганки Віктора Федоровича. Це у минулому можна було створювати в межах якоїсь великої армії національні піхотні частини, де вживалися мови етнічних меншин. Сьогодні ж ідеться про те, що у будь-якому насиченому технікою війську може бути тільки одна мова команд та наказів. І Верховний Головнокомандувач повинен показувати приклад лаконічного й точного формулювання цією мовою завдань, які стоять перед людьми у погонами.

Віктор Янукович зробив прямо протилежне.

Ці його демонстративні жести викликали неабиякі нерозуміння, образу й навіть обурення в офіцерському середовищі. Воно й зрозуміло, якщо згадати складну історію формування ВМС України і поділу Чорноморського флоту СРСР та якщо зважити на зусилля, докладені флотським офіцерством для українізації (не тільки на рівні мови, а й на рівні реалізації національних інтересів) усіх сфер життєдіяльності ВМС.

Обіцянки збільшити вдвічі посадові оклади аж ніяк не компенсували почуття морального приниження – адже ті офіцери-чорноморці, хто ставив гроші на перше місце, давно вже пішли служити Росії, бодай і були за походженням українцями. Ті ж, для кого свобода України стояла на найвищому місці в ієрархії цінностей, прийняли присягу на вірність Україні. І, до речі, поклик української волі виявився таким сильним, що на нього відгукнулося чимало офіцерів, які не були етнічними українцями, але обстоюють українські інтереси і розмовляють українською мовою значно краще, ніж чимало “етнічно чистих” наших краян. Якби ці моряки – й Іваненки, й Іванови, й Іваняни, й Іваневичі, – були просто ландскнехтами, вони вже понад десять років служили б там, де більше платять…

Десята стаття Конституції про державну мову ніким не скасована. Закон про мови визначає обов’язковість користування українською для посадовців. Що ж мають думати офіцери, які присягали, зокрема, “неухильно дотримуватися Конституції, законів України” та “захищати Українську державу, непохитно стояти на сторожі її свободи і незалежності”, коли на їхніх очах Верховний Головнокомандувач демонстративно порушує і цей закон, і Конституцію?

за матеріалом УТ