На місцевих виборах 31 жовтня партія «Єдиний Центр» проведе власний екзит-пол. Про це у середу повідомила прес-служба «ЄЦ». Як мовиться у повідомленні, опитування на виході з виборчих дільниць здійснить дослідницька компанія «GFK Україна». Отримані результати експерти обіцяють оприлюднити в день голосування, о 22:00 за київським часом.

При цьому опитуванням планується охопити 580 дільниць в усіх областях України. Крім того, окремо вивчатимуть підсумки голосування за кандидатів на посади мерів Донецька, Харкова, Ужгорода, Луцька, Чернівців та Хмельницького.

Екзит-пол, замовлений партією Віктора Балоги, стане одним-єдиним на цих виборах. Як стало відомо напередодні, національний екзит-пол, що його планував провести фонд «Демократичні ініціативи», скасовано через брак фінансування.

Коментуючи ініціативу «Єдиного Центру», політолог, член «ЄЦ» Вадим Карасьов заявив, що у перевірці чесності підрахунку голосів зацікавлена не лише його партія:

«По-перше, це потрібно нашій партії «Єдиний Центр», щоб ми точно знали і бачили свій результат. По-друге, це потрібно іншим партіям, аби мати більш-менш реальну картину результатів місцевих виборів, а не ту, яку намалюють. Тим більше це важливо за нинішніх умов, коли є побоювання та існує реальна загроза, що вибір буде викривлений. Що головним буде вже не вибір, а підрахунок. Замовити опитування на виході з виборчих дільниць нас спонукало і те, що на місцевих виборах сьогодні фактично не проводяться екзит-поли. Соціологічні фірми відмовилися від цього, не проявили ініціативи й інші партії. А от ми проявили ініціативу – і для себе, і для інших, і для виборців», – сказав Карасьов Голосу Америки.

А тим часом, як вважають деякі авторитетні соціологи, анонсований екзит-пол «ЄЦ» не зможе надійно проконтролювати вибори. Таку думку висловила в розмові з Голосом Америки науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

«Я вірю, що «GFK Україна» нормально проведе екзит-пол, але ж цей екзит-пол не може бути засобом від фальсифікацій, оскільки він проводиться в масштабах всієї країни. Ну, наприклад, у масштабах всієї країни з’ясується, що Партія регіонів набрала 30%, як це показують усі соціологічні дослідження. Але ж це показник загальнонаціональний. І як він може свідчити про те, скільки ця партія набрала, скажімо, в Жмеринці, в Одесі, у Львові? Та ніяк не може!», – вважає Бекешкіна.

За її словами, загальнонаціональне опитування на місцевих виборах не спрацьовує. Ефективним тут може бути тільки екзит-пол у конкретних містах, за конкретними списками, – каже експерт. Той самий екзит-пол «Демократичних ініціатив», скасований через брак коштів, планувався лише у чотирьох містах, пише сайт фонду “Демократичні ініціативи”.

Це уже третій оголошений екзит-пол який відбудеться в Тернополі. Про два інші ZZ писав раніше.