На останній сесії Тернопільської міськради під час обговорення питання, що стосувалось виділення землі для воїнів АТО, депутат Володимир Муц звинуватив владу в тому, що запропоновані ділянки на вулиці Микулинецькій є негідними для героїв України. Журналісти вирішили провести власне розслідування, адже тема зачіпала наших героїв. Виявилося, деяке раціональне зерно депутат мав, однак при відповідній роботі на тих землях можна збудувати нормальне житло та вирощувати якісну і безпечну сільськогосподарську продукцію.
Володимир Муц дорікнув мерові, що ділянка, яку пропонують воїнам, – відстійник.
– Еліта – це ті військові, які приїхали з зони АТО. Ділянки їм потрібно виділити 100%, але ті, які передбачають для компанії мера. А на вулиці Микулинецькій нехай собі залишать. Бо ця ділянка, яку їм хочуть дати, – це відстійник. Там практично нічого не можна будувати. Потрібно нашим героям давати хороші ділянки, такі, які вони заслужили. А не робити дешевий піар. Бо запропоновані ділянки є непридатними, – заявив депутат.
Міський голова Тернополя Сергій Надал розповів депутатам, що іншої вільної земельної ділянки значних розмірів у Тернополі немає, та додав: «Територія, яка виділяється учасникам АТО, ними особисто була переглянута і погоджена. Окрім того, одним із комунальних підприємств ділянка облаштовується – виконуються дорожні і земляні роботи».
Журналістам «Номер один» вдалось поспілкуватися з кількома учасниками АТО. Ті підтвердили, що їх привозили на місце (неподалік авторинку), де мала би бути виділена для них земля. Водночас ті в один голос сказали, що їм показали рівнинну територію, то чому міський депутат так обурювався, ті не могли пояснити.
Наші журналісти вирішили особисто побувати на місці, де виділено землю учасникам АТО. Позитивних емоцій побачене в нас не викликало – величезна захаращена територія знаходиться на межі Тернополя з Гаями та Березовицею. Розмовляючи з місцевим населенням, ті розповіли, що на цих землях свого часу були кагатні поля тамтешнього цукрового заводу «Поділля». На тих полях складували величезні об’єми цукрового буряка, який згодом звільняли від решток землі та подавали на цукроварню, яка знаходилася по інший бік вулиці Микулинецької. Коли завод перестав працювати, роками, а можливо, й десятиліттями територія не використовувалась за призначенням. Відповідно, чого там тільки немає: дерева, кущі, бетонні плити і навіть кілька невеличких водойм!
Як і обіцяла влада, цю ділянку нині приводять до пуття. Для цього з міського бюджету виділено близько 200 тис. грн. Роботи виконує КП “Міськшляхрембуд”. Його директор Володимир Малко повідомив, що там уже зроблено чотири з семи запланованих доріг. Водночас пан Малко просить проектувальників, якщо це можливо, внести зміни до плану даної ділянки щодо розташування доріг, бо за технічними параметрами їх важко робити. Водночас він запевняє, що до нового року комунальники встигнуть вкласти всі дороги, адже мають змогу працювати навіть у сніг і дощ. Паралельно там проводиться очищення території від самосівів. Також мерія планує робити рекультивацію, хоча визнає, що це буде не просто. Вирівняти усю ділянку не можливо, кажуть у міській раді, тому, очевидно, доведеться її робити в два яруси. А ще ламають голови спеціалісти, як позбутися двох озерець. На сьогодні ще не досліджено їхнього походження: чи вони виникли в результаті опадів, чи мають природне походження. Після того, як експерти це визначать, приймуть рішення, що з ними робити далі – засипати чи якимось іншим чином позбутися.
Фахівці, які мають справу з необжитими масивами, називають територію, яку пропонує влада учасникам АТО, складною, але підйомною. Якщо влада, як і обіцяє, підготує дану площу – наріже ділянки, проведе комунікації, підведе транспорті шляхи, то не така вже й погана там земельна ділянка, переконують тернопільські будівельники. І приклад роботи в цьому мікрорайоні у них вже є. Там тривалий час працює будівельна компанія «Добробуд», зводячи котеджне містечко «Цукровар», а ТОВ «Тернопільбуд» віднедавна будує багатоквартирні житлові будинки.
І хоча на такій великій площі (понад 65 га) є доволі привабливі ділянки (рівнинні і ближче до головної дороги), а є і відвертий непотріб, головний позитив ситуації полягає в тому, що зараз місто, хоче воно того чи ні, змушене привести цей масив у товарний вигляд. Крім того, цільове призначення земельних ділянок, згідно з сесійним рішенням, – під будівництво та обслуговування житлових будинків. Отже, дані ділянки вже будуть мати ринкову вартість (приблизно $1 тис./сотку) і їх реально можна буде продати великим будівельникам. Натомість вояки у вигляді компенсації могли б отримати або живі гроші, або житло у новобудовах. Уже сьогодні, як стало відомо «Номер один», один із немісцевих інвесторів зацікавився реалізацією цього проекту. Питання лише в тому, щоб бійці, які отримають землю, могли об’єднатися та запропонувати будівельникам суцільну, а не кусками ділянку. А для цього треба просити владу, щоб при поділі території зважала хоча б на приналежність учасників АТО до тих чи інших військових або правоохоронних підрозділів.
Зауважимо, що на сьогодні міська рада виділила по шість соток для 122 учасників АТО з загального житлового масиву, який складався зі 199 ділянок, на вулиці Микулинецькій. Однак їх буде значно більше (орієнтовно очікується 500 заяв), тому депутати визначили ще один житловий масив у кількості 287 ділянок для учасників АТО поруч з раніше прийнятим.
Водночас, і це в даному випадку, мабуть, найголовніше, щоб землю, гарантовану державою, отримали в першу чергу ті, хто на неї найбільше заслужив. Бо міська рада вже виділила землю в основному тим, хто в реальних боях участі не брав (міліція, ДАІ, СБУ, Нацгвардія, батальйон «Тернопіль»). Представників військових частин та добровольчих батальйонів, які першими приймають удар терористів та російських агресорів, там немає або майже немає…
Віталій Попович, “Номер один“