Тернопільським обласним територіальним відділенням проведено дослідження договірних відносин між житлово-експлуатаційними конторами м. Тернополя та їх споживачами. Запитувана інформація стосувалась надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Так, в ході аналізу матеріалів, які надійшли від ЖЕКів, встановлено, що в основному договори укладені, а кількість споживачів яким послуги надаються без законних на те підстав, тобто без договорів, становить від 5 до 15 %.
Однак, є підприємства, кількість не укладених договорів у яких становить більше 50%, зокрема таким є приватне підприємство «Сонячне».
З іншої сторони, відповідно до статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Однак, часто ось тут виникає питання, а чи відповідає Типовому договір, який нав’язує ЖЕК?
З огляду на проведений Відділенням аналіз договорів, що укладались із споживачами ЖЕКами, далеко не всі відповідають нормативно-правовим документам. Є й такі, що містять пункти, які нав’язують непотрібні споживачеві послуги чи умови.
Договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій повинен відповідати Типовому, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529, а отже кожен споживач може ознайомитися із змістом Типового договору і перевірити, наскільки його умови відповідають умовами угоди, що укладена з ним.
Коли ж договір про надання житлово-комунальних послуг не укладено у ЖЕКу немає правових підстав вимагати від споживача оплати наданих послуг, а з іншого боку – немає і підстав для їх надання. Однак, судова практика у таких справах йде по тому шляху, що якщо послуга надана, а споживач не заперечував проти її надання, оплачувати такі послуги останній зобов’язаний. У будь-якому випадку, кожен споживач повинен пам’ятати, що він може вимагати у виконавця або виробника укладення з ним договору про надання комунальної послуги, а останній не може споживачеві в цьому відмовити.
З огляду на наведене, Відділення рекомендувало підприємствам, що надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Тернопіль, укласти із споживачами договори, а укладені – привести до вимог нормативних документів.
Христина Мельник, головний спеціаліст І відділу досліджень та розслідувань Тернопільського обласного тв АМКУ