Реформа децентралізації в Україні продовжується. А це означає, що об’єднані територіальні громади отримують не лише повноваження, а й ресурси. Ці ресурси вони самостійно вирішують на що спрямувати. Але кінцева мета – це добробут людей, які живуть на даній території.

Про те, як реалізовується реформа місцевого самоврядування у Тернопільській області, розповів детальніше заступник голови облдержадміністрації Олег Валов.

– На Тернопільщині є 49 громад. Яку територію вони охоплюють?

– Зараз ОТГ охоплюють 46% території. Це 58% населення жителів нашої області.

– Реформа, яку розпочав Президент України та Уряд була покликана на те, аби покращити життя людей в громадах. Чи справдилася ця початкова мета?

– Децентралізація – це передача повноважень. З 2015 року ми працюємо у цьому напрямку. Спочатку багато хто не розумів цього процесу. Об’єднувалися здебільшого ті, в кого бюджети сільських рад не дозволяли навіть виплатити заробітну плату працівникам органів місцевого самоврядування. Були і сільські ради, які мали досить потужні бюджети. Звісно, у 2015 році все було не так активно як зараз. Починали ми з 26 об’єднаних територіальних громад, з них більша половина була створена на базі 2-3 сільських рад.

– У грудні 2018 року відбулись вибори ще у 5 громадах області. Чи продовжиться процес об’єднання і доки він триватиме?

– Закон про добровільне об’єднання працює. Є багато звернень від органів самоврядування, сільських рад щодо приєднання до вже існуючих або створення нових ОТГ. Зараз все відбувається набагато активніше, ніж у 2015 році. Нагадаю, що Тернопільська область була перша в Україні по кількості створених об’єднаних територіальних громад.

– Як на сьогоднішній день змінилися місцеві бюджети?

– Усі вони виросли у зв’язку з тим, що передача фінансових повноважень згідно закону про міжбюджетні відносини перейшла до органів місцевого самоврядування ОТГ. Тобто, частина податків, яка раніше йшла до бюджетів вищого рівня, залишається у громадах. Зокрема це ПДФО – 60%, земельний податок – 100% і т.д. Зазначу, бюджети збільшилися у когось в 3-4 рази, а в декого і в 7-10 разів. Це залежить від того, як громади використовують наявні ресурси.

– Чи є на території області район, де ще не створили об’єднані територіальні громади?

– Так, це Підгаєцький район. Це один з найменших районів, там 18 тисяч населення. І це вкотре доводить, що створення ОТГ добровільне.

– За три роки з державного бюджету на фінансування проектів в об’єднаних територіальних громадах було виділено майже 460 мільйонів гривень. Яку цього року підтримку з субвенції  отримають громади на розвиток інфраструктури ОТГ?

– На жаль, зараз ще цифра невідома. Оскільки це буде затверджуватись постановою Кабінету міністрів. Зараз тривають розрахунки. Зазначу, що в попередні роки громади отримували кошти не лише з субвенції на розвиток ОТГ, а й із фондів регіонального розвитку, фондів соціально-економічного розвитку та інших програм і грантів.

– Чи можна сказати, що об’єднані територіальні громади – це нові можливості?

– Звісно, це нові можливості, нова робота. Це не рівень управління сільського голови чи сільської ради, це фактично рівень управління міста обласного значення. Тобто, це той самий рівень і та сама база для роботи, як і в Тернополі, Бережанах, Кременці, Чорткові.

– Які з громад області є найуспішнішими?

Кожна з громад у своїй практиці досягає відповідного рівня. Багато факторів залежать від лідера. Адже якщо голова ОТГ з першого дня розуміє, що потрібно робити, розуміє саму систему управління, підбирає відповідний кадровий персонал, зробить успішною свою громаду. Також успіх залежить і від ресурсу. Наприклад, у Байковецькій громаді функціонує завод «СЕ Борднетце», який має 4000 робочих місць і всі податки відповідно поступають у громаду. Це одна з громад в Україні, в яких є реверсний бюджет. Тобто, усе в комплексі робить ту чи іншу ОТГ успішною.