Електрика подорожчаєНаціональна комісія регулювання електроенергетики знову підвищила тарифи на електроенергію для населення. З першого квітня платитимемо на 15 відсотків більше.

Як повідомили в прес-службі НКРЕ, це рішення стосується як споживачів, що використовують до 150 кВт/год. (250 — з кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками) електроенергії на місяць (включно), так і споживачів, які використовують понад 150 кВт/год. (250 — з кухонними електроплитами та/або електроопалювальними установками) електроенергії. Зокрема, тариф на електроенергію для міського населення за умови споживання до 150 кВт/год. на місяць зросте до 28,02 копійки за кіловат, для населення, яке споживає більше 150 кВт/год., — до 36,48 копійки. Для тих, хто живе в сільській місцевості, за умови споживання до 150 кВт/год. на місяць, тариф зросте до 25,92 копійки за кВт/год., якщо ж витрачатимуть понад 150 кВт/год. на місяць, — до 33,72 копійки. У разі, якщо живете в будинках, обладнаних кухонними електроплитами і електроопалювальними установками, зокрема в сільській місцевості, для вас тариф із першого квітня зросте за умови споживання до 250 кВт/год. до 21,54 копійки за кВт/год., а у разі споживання більше 250 кВт/год. — до 28,02 копійки.

Наразі населення оплачує лише 25,65% фактичних витрат на виробництво, передачу та постачання електричної енергії, кажуть у НКРЕ, а тарифи на електроенергію для населення в Україні є найнижчими (якщо їх порівнювати в умовних одиницях — американських центах) серед країн колишнього СРСР: у Казахстані — 4,55, Росії — 5,27, Азербайджані — 5,41, Вірменії — 6,59, Грузії — 7,55, Молдові — 11,45 у той час, як в Україні після підвищення в лютому 2011 року — лише 2,7.

У НКРЕ запевняють, що різниця в тарифах для населення між фіксованим та розрахунковим рівнями покривається всіма іншими непобутовими споживачами, зокрема бюджетними організаціями, сільськогосподарськими споживачами-виробниками, транспортом, промисловими споживачами тощо. У зв’язку з цим роздрібні тарифи на електричну енергію для непобутових споживачів України є фактично завищеними приблизно на 22%. Унаслідок цього постійно збільшується кінцева ціна на всі їх товари та послуги (більшість продуктів харчування, промислових виробів, побутових та інших послуг, в яких питома вага електроенергії займає значну частку). Як там стверджують, 13 млн. сімей (або 70% від загальної кількості абонентів), які споживають до 150 кВт/год. електроенергії на місяць, за рік споживають приблизно 12 млрд. кВт/год. А 679 тис. сімей (або 3,6% від загальної кількості), які споживають понад 400 кВт/год. на місяць, за рік споживають 6 млрд. кВт/год., або половину обсягів споживання електроенергії 13 мільйонами сімей. А заодно запевняють: припинення цінового дотування побутових споживачів та ефективно працюючий механізм надання пільг і субсидій незахищеним верствам громадян дасть змогу значно зменшити цінове навантаження населення, яке буде купувати товари та послуги вітчизняних виробників, ніж при оплаті електроенергії за тарифами нижче реального рівня.

У результаті таке рішення призведе до збільшення розміру оплати для споживачів за умови використання:

75 кВт/год. на місяць — на 2,75 грн.;

150 кВт/год. на місяць — на 5,49 грн.;

500 кВт/год. на місяць — на 22,29 грн.;

1000 кВт/год. на місяць — на 46,29 грн.

Тим часом екс-міністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко заявив, що обленерго приховують інформацію про обгрунтованість тарифів на електроенергію для споживачів. Більшість документів з формулами розрахунку під грифом «для службового користування» ніхто не бачив. А тому твердити, що українці не доплачують за електроенергію, неможливо, каже колишній урядовець. Наразі відома лише точна вартість енергії, виробленої українськими атомними електростанціями, — це 18 копійок за кіловат. Скільки коштує енергія з теплових та гідроелектростанцій, дізнатись важко. Дивує те, що вартість електроенергії вже вища, ніж у частині європейських країн, сказав він. Декілька років тому ціна була нижчою і подорожчання було доцільним. Маємо ситуацію, коли на ринку природних монополій створили одну потужну енергогенерувальну компанію. Справжня причина росту тарифів — намагання за рахунок українців субсидувати металургію, щоб її продукція залишалася конкурентною.

За словами голови НКРЕ Сергія Тітенка, тарифи на електроенергію залишаються економічно необгрунтованими — її ціна для населення не покриває і половини витрат на виробництво. В Європі, каже, електроенергія для населення дорожча, ніж для юридичних осіб. З першого лютого НКРЕ вже підвищувала тарифи на 30% для споживачів. А восени обіцяють нове подорожчання — ще на 15%. Водночас Україна нарощує виробництво електрики. Спеціалісти кажуть, що проти торішнього її виробляють на 6% більше, а це 17,5 мільярда кВт/год. З усього видно, що треба налаштовуватись на те, що вартість електроенергії зростатиме. Влада, виконуючи рекомендації МВФ, прагне до європейських цін — гривні за кіловат. Ще б нам європейські зарплати.

Валентина Баца, «ВЖ»