Звільнити багаторічного керівника газети Тернопільської райради «Подільське слово» Ганну Макух та призначити нового редактора Наталію Чапрак вдалося депутатам райради усього за півгодини. Обидва питання були винесені на розгляд п’ятої сесії Тернопільської райради 29 липня.
Для колективу газети та й самого редактора питання звільнення з посади стало повною несподіванкою. Про те, що питання розглядатимуть на сесії вони дізналися в другій половині дня 28 липня. За той час встигли зібрати збори колективу та підготувати звернення до голови райдержадміністрації, райради, профільної комісії та депутатів. На жаль, думку працівників депутати вирішили не брати до уваги. Питання це, як зазначив голова райради Андрій Галайко, розглянули на президії і внесли до порядку денного. Ініціаторами проекту рішення стала група депутатів.
– Президія райради отримала звернення від ініціативної групи, – повідомив Андрій Галайко. – «У зв’язку з набуттям чинності закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ» ми, депутати Тернопільської райради, занепокоєні подальшою долею нашої районної газети «Подільське слово». З метою збереження видання та його подальшого розвитку, нарощування тиражів та наповнення цікавим контентом, просимо вас включити у порядок денний чергової 5-ої сесії райради питання обрання ефективного менеджменту газети шляхом зміни головного редактора. Депутати райради: Ігор Хомко, Ігор Мигдаль, Андрій Кузь, Ярослав Решетуха, Олександра Шуліга, Юрій Малецький, Володимир Дзудзило, Юрій Федуник, Роман Сивак, Арсен Чудик, Микола Михальчишин, Руслан Тарасенко, Віктор Свербивус, Марія Лотоцька, Олександр Гасілін, Володимир Мокрицький, Володимир Костик.
Голова райради також зачитав звернення, яке отримав від колективу газети. Серед іншого у ньому зазначалося, що звільнення Ганни Макух є порушенням закону, адже газета перебуває у процесі реформування і державні органи влади вже не мають права звільняти та призначати редактора. Працівники редакції також зазначили, що у разі звільнення їхнього редактора, звертатимуться до суду та напишуть заяви на звільнення. Андрій Галайко декілька разів звертався до депутатів з проханням виступити з приводу цього питання, але жоден із 31 депутата, присутнього на сесії, не взяв слова і не пояснив причину звільнення Ганни Макух. Про те, як розвивалися події, і хто «стоїть» за її звільненням присутнім пояснила керівник газети.
– Газета сьогодні перебуває в умовах дії закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ». Цей закон діє з 1січня 2016 року. Колективом зроблені всі необхідні кроки в плані переведення «на нові рейки» функціонування газети та редакції. Тому колективу дуже дивно чути подібне звернення депутатів. Ми дізналися про внесення питання на сесію тільки 28 липня. Ми говоримо, що будуємо правову державу, демократичне суспільство. Та в житті кожної людини настає певний «момент істини» коли доводиться називати речі своїми іменами. Розкажу, що передувало розгляду цього питання на сесії. У середу, 27 липня, я отримала декілька дзвінків від депутатів райради про те, що райдержадміністрація збирає підписи для відставки редактора. У четвер зранку я поїхала в райдержадміністрацію до голови Олександра Похилого. Біля його кабінету спілкувалася з депутатами, які входять до фракції нинішньої партії влади, і вони мене запевнили, що з ними ніхто на цю тему не говорив, і підписів ніяких не збирав. Під час особистої розмови Олександр Ігорович сказав, що збирання підписів – це дезінформація, що такого немає і не може бути, і нікому не відомо про винесення такого питання на розгляд сесії, оскільки ще раніше, в рамках діючого закону, головою райдержадміністрації прийнято розпорядження про те, що райдержадміністрація виходить із засновників газети «Подільське слово». Після цього я спокійно поїхала в редакцію газети готувати до виходу черговий номер тижневика. А в другій половині дня нам стало відомо, що таке питання на сесію таки виноситься. Зазначу, що це порушення закону «Про реформування державних і комунальних ЗМІ», і таке рішення було б логічним до 1 січня 2016 року, але не зараз.
Та ні звернення колективу, ні інформація про те, що депутати, розглядаючи це питання, порушують закон не вплинули на їхнє подальше рішення. Під час голосування 20 депутатів проголосували за звільнення Ганни Макух, 1 – проти і 5 – утрималися.
Після цього голова Тернопільської райради подякував Ганні Макух за «роки праці, які вона віддала району і редакції «Подільське слово» та одразу перейшов до питання призначення нового редактора. Він повідомив, що до президії надійшла пропозиція призначити редактором газети Наталію Чапрак і їй надали слово. Під час виступу вона розповіла, що має 25 років трудового стажу: працювала в газеті «Чарівниця», де була перекладачем, літературним редактором, виконуючим обов’язки головного редактора, а в 2000 році пішла на роботу у газету «У кожен дім», як головний редактор. За 16 років брала участь у створені різних проектів – журнал-каталог «Наше місто», глянцевий журнал «Довідка 1553», кур’єрська служба, дисконтний клуб. Наразі вона є директором цієї медіа-групи та редактором «У кожен дім». Також вона дала відповіді на запитання присутніх в сесійній залі.
– Газета «У кожен дім» більше рекламного спрямування, а мені завжди було цікаво писати, – розповіла Наталія Чапрак. – Я багато пишу. До речі, я почитала статті з приводу того, що ніде не бачили моїх статей. Справді, їх ніде не видно, бо я не підписуюся своїм іменем, але це не важливо. Не хочу оцінювати роботу колективу, в якому я не працювала, не очолювала – не маю на це права, але оцінювала газету, як читач і вона мені не цікава. Я знаю, що робити для того, щоб газета могла сама себе утримувати. Але не обіцяю, що мені це вдасться, бо це не тільки від мене залежить, а значною мірою це від колективу буде залежати, але все, що буде залежати від мене, я буду робити. Якщо ви думаєте, що вже наступної п’ятниці коли має вийти номер, газета вийде зовсім інша, то я вас розчарую: в цю п’ятницю не вийде інша газета, і на наступну не вийде інша, і, можливо, через місяць і через два вийде не зовсім інша, вона буде поступово мінятися, для цього потрібно достатньо часу.
Прокоментувала Наталія Чапрак і заяву колективу про звільнення з роботи у випадку звільнення Ганни Макух.
– Я чудово розумію позицію колективу на сьогодні, – сказала вона. – Ганна Миколаївна була хорошим керівником, вони працювали разом багато років. Люди заперечують будь-які зміни, ми боїмося змін, тим більше якщо це стосується зміни керівництва. Ми не знаємо, що нас чекає, можливо прийде хтось з ким ми не зможемо, не захочемо працювати. Якщо для колективу редакції, який любить свою газету, багато в неї вклав, щоб вона жила і виходила, звільнення Ганни Миколаївни буде вирішальним для того, щоб покинути газету напризволяще і піти, то це просто говорить про професіоналізм колективу. Тоді я звичайно, буду змушена в терміновому порядку знайти людей. Звісно, за такий короткий період часу неможливо знайти людей, тому буду змушена вдаватися до послуг журналістів, які працюють в Тернополі і просити, щоб вони допомогли видати кілька номерів, і буду продовжувати шукати колектив, який буде працювати. Вони можуть так зробити, але якщо вони справжні професіонали, люблять газету, то, думаю, вони таких кроків робити не будуть. Думаю, коли буду керівником, то ми знайдемо розуміння, шляхи вирішення будь-яких проблем. Для мене немає значення, як люди будуть ставитися до мене, як до людини, зрештою вони мене можуть не любити. Не хотілося, щоб людей дуже хвилювало, як я буду ставитися до них. В першу чергу я в людині бачу працівників, професіоналів. Друзі? Так, звичайно, але після роботи. В колективі є професіонали, є робота, і її треба виконувати.
Після виступу претендентки на посаду редактора за неї віддали свої голоси 26 депутатів райради.
Ольга Трач
Фото автора