На Тернопільщині починається парад передвиборчої щедрості. Хліб і видовища направо і наліво тепер роздаватимуть чи не всі, хто має гроші і бажання стати народним депутатом.

На вихідних, 25 та 26 лютого, тернополяни мали можливість скористатися безкоштовними радощами демократії. Причому, одразу двома згаданими благами, на яких, як здогадалися ще древні римляни, тримається влада. Дводенні масові гуляння пафосно звалися Всеукраїнським фестивалем мистецтв «Україна – свята родина!». А спонсором цього свята душі і шлунка став російський нафтовий магнат з українським корінням Іван Матієшин.

Ще задовго до святкування Тернопіль рясно заклеїли оголошеннями та білбордами з анонсами фестивалю. Досі тяжко знайти стовпа, якого б не прикрашало зображення веселої дівчини з горою млинців на таці. А поруч – портрет мецената, котрий гостинно запрошував усіх охочих на Всеукраїнський фестиваль, присвячений «рідній Вітчизні».

Власне, про господаря вчорашнього свята ще донедавна на Тернопільщині мало хто чув. Цей пан більш відомий у нафтовій столиці Росії – Тюмені. Саме з нафтодобувним бізнесом і пов’язані основні досягнення вихідця з Борщівського району.

За даними персонального сайту, Іван Матієшин народився 21 травня 1951 року у селищі Пасьва Архангельської області (Російська Федерація), куди у 1946 році вивезли батьків «за причетність до діяльності УПА». Під час «хрущовської відлиги» вони скористалися можливістю повернутися на Батьківщину, тож сім’я переїхала в рідні Пелатківці на Борщівщину. Після закінчення місцевої школи майбутній нафтовий магнат вступив до Дрогобицького нафтового технікуму. Відтак за направленням поїхав працювати до Тюменської області. Там за радянських часів пройшов шлях від помічника бурильника до заступника генерального директора державного об’єднання з видобутку нафти та газу «Урайнафтогаз». З 1992 року почав займатися приватним бізнесом, створивши нафтову компанію «Красноленінськнафтогаз». Як запевняє бізнесмен, майже 80% з 1900 робітників його фірми – українці, зокрема й з Тернопільщини, котрі працюють за вахтовим методом.

Вочевидь, прагнення «пробуритися» в українську політику з’явилося у пана Матієшина давніше, оскільки ще у 2008 році він зареєстрував благодійний фонд «Україна – свята родина!» з центральним офісом у Києві, а згодом, у 2010 – політичне об’єднання «Рідна Вітчизна».

Тож за нафтові рублі уродженця Борщівщини тернополяни святкували, як уже зазначалося, два дні. В суботу, 25 лютого, у «Березілі» пройшов огляд-конкурс кращих художніх колективів Тернопільщини «Весно-весняночко, прийди до нас, паняночко!». У неділю ж забава тривала від обіду до смеркання. О 13-й на майдані перед «Березолем» святкували Масляну. На сцені виступали фольклорні колективи з районів та обласного центру. Причому, як зауважив кореспондент «За Збручем», артистів супроводжували представники відділів культури райдержадміністрацій, що наштовхує на думку про лояльність влади до організатора акції. Утім, публіку більше вабило не високе українське мистецтво, а “сухпайок” з польової кухні. Біля продуктових наметів та столів з наїдками було не проштовхнутися. Усім охочим роздавали млинці з капустою, сиром і сметаною, пиріжки з картоплею, вареники, насипали гречану кашу та наливали чаю. «До чаю» багато людей, звичайно ж, приносили із собою або ж купували у найближчому генделику.

Частина гостей одразу ж поєднували приємне з корисним – з тарілками в руках прямували до сцени, де споживали матеріальні млинці в прикуску з їжею духовною. Дехто ж прилаштувався на підмурівку, одразу поруч з наметами. Причому, окремі гості свята не гидували їсти навіть біля контейнерів для сміття, яких організатори завбачливо вистивили цілу батарею. Як і біотуалетів, що, мабуть, теж стали багатьом в нагоді.

А тим часом для «обраних» влаштували концерт у самому «Березілі». О 16-й годині тут розпочалося театралізоване дійство «Благослови, мати, весну закликати!». До зали впускали лише за запрошеннями.

Після співів-танців, коли стемніло, було урочисто спалено «Масницю» – величезну ляльку, що бовваніла неподалік сцени ще зранку. Завершилося свято феєрверком, якому організатори навіть дали назву – «Святкова феєрія».

Отож, як бавився тернопільський електорат за гроші російського олігарха – дивіться у фоторепортажі.