Люди з прозорими пластиковими скриньками для збору коштів щодня виходять на вулиці Тернополя. Їх можна зустріти у тролейбусі чи маршрутці, на ринку, на зупинках. Найчастіше їх можна побачити коли тернополяни повертаються додому з роботи. Вони заходять у маршрутку і розповідають, що збирають гроші на лікування хворої дитини або іншу історію. І завжди знаходяться люди, які хоч і не багато, по гривні-дві, але кидають у скриньку.

На наступній зупинці той, хто просив гроші виходить і чекає наступний транспорт. Так, від зупинки до зупинки, вони об’їжджають різні райони міста. Це – їхня робота. І те, що віддані кошти підуть саме на лікування дитини чи інші благі цілі, гарантії немає. В обласній міліції зазначають, що тільки 10-15 відсотків грошей, зібраних таким чином, дійсно йдуть за призначенням, а все решта – це спосіб заробітку псевдоволонтерів, обдурювання людей.

  • Я особисто не довіряю жодному волонтеру, який ходить з ящиком, – зазначив Олександр Богомол, начальник Управління МВСУ в Тернопільській області. – Свого часу працівники міліції віддали свій одноденний заробіток на лікування пораненим і хворим – зібрали тоді 150 тисяч гривень. Але кидати гроші в ящик – це просто викинути їх не вітер. Організації, на які посилаються псевдоволонтери всі існують, вони зареєстровані, а як проконтролювати наскільки вони допомагають? За тією інформацією, яку ми маємо тільки 10-15 % коштів потрапляють дійсно за призначенням. Решта – це заробіток, адже цим людям треба знімати квартиру, щось їсти. З тих, кого ми затримували – це були пройдисвіти, яким довіряти неможливо. З іншого боку довести шахрайство таких людей дуже важко, бо вони збирають гроші і кажуть, що хочуть піти віддати їх на благодійність. А щоб довести шахрайство, треба довести, що він не піде і не здасть, і не хотів цього зробити, а щоб задокументувати таку групу треба працювати щонайменше рік часу, поки вони будуть обдирати людей. До того, ж організатори весь час змінюють таких псевдоволонтерів. Остання група, яка приїхала до Тернополя – це троє осіб з міста Селідово та Добропілля Донецької області та з Енергодару Запорізької області. Двоє з них були раніше засуджені. Хіба це волонтери? Зрозуміло, що група приїхала заробити. Ми з ними попрацювали і передали їхні справи в СБУ.

Ольга Трач