На сьогодні земля – одне з небагатьох багатств українського народу, яке в нього ще залишилося. Однак український чорнозем простому смертному майже не належить. А якщо селянин його і має, то у невеликій кількості. Натомість отримати землю за українським законом можна всім без винятку. Пиши відповідну заяву, направляй до державної адміністрації і чекай відповідного розпорядження голови РДА або ОДА. Але на практиці це можуть зробити або впливові особистості, або родичі чи близькі друзі голів державних адміністрацій, або ж люди з чималою кількістю грошей. Про це пише “Номер один”.
Іншим мешканцям області на дармову землю до 2 га, як прописано в законі (для ведення особистого селянського господарства) годі сподіватися. Що це справді так, кожен мешканець області може переконатися, написавши відповідну заяву й очікуючи на її розгляд декілька років, або ж її можуть одразу викинути у смітник. А тим часом тернопільська влада з завидною послідовністю роздає ласі шматки землі, і відбувається це практично в усіх районах нашої рідної Тернопільщини.
Так, на сайті Лановецької РДА оприлюднено два цікаві розпорядження голови адміністрації Віктора Морозюка від 29 червня 2011 року щодо виділення 2 га землі. Випадково це чи ні, але землю отримали родичі голови, а саме: зять Серій Нестеренко та сваха Галина Нестеренко (розпорядження №267 та №266 відповідно).
Також розпорядженням №370 від 22 серпня 2011 р. 2 га ріллі для ведення особисто селянського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення на території Гриньківської сільради виділено Валентині Козирі – дружині першого заступника голови РДА Володимира Козири, а розпорядженням №371 стільки ж землі отримала його донька – Тетяна Козира. А 26 серпня по 2 га землі на території тієї ж сільської ради отримали й близькі родичі голови районної ради Олександра Блажейчука – невістка Олена Блажейчук (розпорядження №385), та донька Оксана Гасса (розпорядження №386).
Дещо раніше, 11 жовтня 2010 р., голова Кременецької РДА Ігор Михальчук видав розпорядження №591. Ним дано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель резервного фонду за межами населеного пункту на території Дунаївської сільської ради Кременецького району шістьом громадянам, які до Кременецького району не мають жодного відношення (троє з Чортківського району, один з Тернопільського і двоє з обласного центру). Але цікаве інше – троє громадян, яким виділена земля, а саме: Г. Коцюк (1914 р. н.), Р. Колівошко (1936 р. н.) та Д. Колівошко (1937 р. н.), є прабабусею, бабусею і дідусем Ігоря Михальчука.
У значно більшій кількості роздавалися землі в Зборівському районі, щоправда, цього разу, очевидно, обійшлося без родинних зв’язків. Так, 11 травня ц.р. голова Зборівської РДА Фелікссім Ментух видав розпорядження №263 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на території Кобзарівської сільської ради цього ж району. Цим документом голова РДА надав для ведення фермерського господарства земельну ділянку площею 27,5 га поблизу лісу, біля річки Серет, в оренду терміном на 30 років тернополянину Віталію Вінницькому. Нормативна грошова оцінка цієї ділянки, згідно з висновком Тернопільської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» становить 50951,86 грн., у розрахунку на один гектар земельної ділянки – 5 грн. 10 коп.(!). Очевидно, така низька вартість ділянки не випадкова. Грошова оцінка діятиме протягом трьох років, а особа, що орендує ділянку, матиме першочергове право на її викуп. Таким чином, вказана земельна ділянка може перейти у приватну власність за мізерні гроші.
Ще одним розпорядженням голови Зборівської РДА від 17 серпня 2011 року №487 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 45 га в оренду для ведення фермерського господарства на території Білоголівської сільської ради Ігорю Шнуровському, який ще недавно обіймав посаду першого заступника голови РДА. Мабуть, і в цьому випадку планується оцінити ділянку в незначну суму з тим, щоб у подальшому приватизувати за невелику суму.
Згідно з чинним українським законодавством перераховані вище факти не є протизаконними. Але дивує інше: чому простий селянин не може отримати землю навіть для того, щоб збудувати своєму сину чи дочці хату, а родичам, знайомим чи чиновникам вона надається простим розчерком пера.