Роботи Іоанна Георга Пінзеля експонуватимуть у Луврі. Щоправда з України до Франції поїдуть не всі заплановані скульптури. Скульптуру Святого Онуфрія, яка знаходилась у церкві села Рукомиш Бучацького району на Тернопільщині, селяни віддавати на виставку відмовились. Не переконав їх навіть міністр культури України Михайло Кулиняк, який заради робіт Пінзеля приїхав на Тернопільщину. В самому ж Бучачі громада погодилась віддати на виставку фрагменти Дияконських воріт з Покровської церкви взамін на дві чаші з серцями та дві антипедії майстра, які передадуть у Бучач на час виставки.

Понад двадцять робіт відомого скульптора Іоанна Георга Пінзеля Україна мала б готувати до перевезення. Вже восени їх експонуватимуть у французькому Луврі. Натомість роботи досі збирають. Угоду між країнами про тимчасову передачу експонатів чиновники уклали. От тільки громада Бучача віддавати сакральну пам’ятку не поспішала. Переконувати людей взявся Міністр культури України Михайло Кулиняк.

– Ніколи ще за часів незалежної України жодної виставки не експонувалось в Луврі. Ми це з вами зробимо вперше… Я хочу запевнити в цьому святому місці, де неможливо казати хоч слово неправди, що ці два експонати після виставки будуть повернуті сюди, – каже Міністр культури України Михайло Кулиняк.

Мешканці Бучача таким запевненням вірять неохоче. Захищати надбання рідного міста вони прийшли під стіни церкви.

– А як завтра вас з роботи знімуть? Кого питати? – кажуть жителі містечка. – Якщо ми зараз передамо їм в Лувр, нема гарантії, що звідти приїдуть не копії. Або нам не дадуть копії, або скажуть, що це вже копії і зроблять копії.

Переконати громаду Бучача міністрові вдалося. Угода, мовляв, міжнародна, укладена не між чиновниками, а між державами, Лувр – музей зі світовою славою. Проте гарантій люди все ж вимагали. Матеріальних.

– Коли навіть громада піде на те, ми розуміємо цінність того, що це хоче побачити світ, щоб нам дали взамін з музею наші речі. І я при міністрові хочу попросити від імені громади: не пишіть ніколи нам ніяких листів, що це є не громади. Його забрали з церкви – воно є громади. Те, що там держава йому номер присвоїхла – то таке. Не ця держава присвоювала той номер, – розповідає голова Бучацької районної ради Олег Михайлів.

Врешті домовилися. Поки фрагменти Дияконських воріт Пінзеля в Європі експонуватимуть, до Покровської церкви Бучача передадуть дві чаші з серцями та дві антипедії майстра, а також втрачені Золоті ворота, які віднайшли у Львові. Однак і за таких умовах віддати роботи Пінзеля люди готові лише в руки французам. Від них і отримати після виставки. Як пояснити іноземцям таку недовіру народу до українських чиновників Міністр не знає, проте обіцяв просити їх приїхати особисто для передачі експонатів.

Третя робота Пінзеля з Тернопільщини, на яку чекають у Луврі – скульптура Онуфрія. Вона зберігалась в однойменній церкві у селі Рукомиш поблизу Бучача. Нещодавно на храм впала кам’яна брила, яка відкололась від скелі над спорудою. Тягар розвалив частину будівлі, проте скульптура вціліла. Відтоді селяни заховали її. Де – не кажуть. Категорично відмовляються не те що віддати на виставку, а й показати. На відновлення церкви з обласного бюджету готові виділити 200 тисяч гривень.

– 80 тисяч буде виділено з бюджету району. Це буде 280 тисяч. Всього треба 530 тисяч, – каже голова Тернопільської облдержадміністрації Валентин Хоптян.

Крім цього Валентин Хоптян пообіцяв селянам зробити дорогу до церкви. Та його пропозиції люди розцінили, як підкуп. Бо їх Онуфрій – безцінний.

– Які всякі трагедії є, смерчі, повені по селах. А нас все минає. Нас св. Онуфрій охороняє, – кажуть у селі.