На електронну скриньку нашого сайту надійшов лист від тернополянки такого змісту:

«З приводу вакцин, яких, за словами лікарів, є достатньо (ваша замітка “Жителям Тернопільщини загрожує нова зараза“). Ходила в амбулаторію на Східному – сказали, що якщо прийдете зі своєю вакциною, то зробимо щеплення. Зателефонувала в реєстратуру 2-ї поліклініки чи можна зробити щеплення від дифтерії – відправили до сімейного лікаря. На питання “Чи є вакцина?” – відповідь: “До сімейного лікаря”. То є вакцина в Тернополі чи ні? Може ваші журналісти вияснять де в Тернополі дорослій людині можна зробити щеплення від дифтерії? Або де можна купити вакцину, бо в аптекоуправлінні немає і не передбачається. Надіюсь побачити відповідь на вашому сайті.».

Знайти відповіді на поставлені запитання спробувала наш кореспондент.

У всіх трьох поліклініках з питань ревакцинації справді направляють до сімейного лікаря. Для цього є ряд причин. Детальніше пояснила для чого це роблять завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Марія Павельєва.

– Для того, щоб дорослій людині щепитися від дифтерії, їй треба звернутися до свого сімейного лікаря за місцем проживання, – пояснила Марія Павельєва. – Треба подивитися свою медичну карточку, свій календар щеплення, з’ясувати коли останній раз щеплювалися. Тому що вакцинація проти дифтерії зобов’язує проводити щеплення кожні 10 років. Якщо щеплювалися більше, ніж 10 років тому, то можете підходити на консультацію, лікар має оглянути вас, дати дозвіл на щеплення, і скерувати у кабінет профщеплень, якщо людина здорова і немає протипоказів. На початок 2018 року у Тернополі, зокрема, була достатня кількість вакцини, у них був залишок з минулого року. Прийти зі своєю вакциною кажуть якщо щеплення йде за епідпоказами, у переважній більшості при травмах, покусах тваринами, коли призначають правцевий анатоксин, якого немає, і як варіант можна зробити щеплення дифтерійно-правцевим анатоксином або дифтерійно-правцевим анатоксином із зменшеним вмістом антигену. Це покази і на це держава кошти не виділяє, таку вакцину треба купляти за власні кошти. Якщо хочете щепитися згідно календаря профілактичних щеплень – це є планове щеплення, тоді маєте звернутися до сімейного лікаря, щоб з’ясувати чи ви записані, тому що уже на 2018 рік був складений для кожного району Тернополя план профілактичних щеплень, сімейні лікарі по своїх дільницях включали людей, які підлягають плановій ревакцинації. Тоді вас довключать у перелік, якщо не включили, або ви випали з якоїсь причині, відповідно з цим не має бути ніяких проблем. Вакцина десятидозна, тому лікарі  підбирають людей по десять осіб, і можуть призначити щеплення на певну дату. При потребі, якщо немає вакцини, сімейні лікарі подають заявку до управління охорони здоров’я і їм дають ще вакцину, з цим у нас немає проблем.

Сімейний лікар, який обслуговує тернополян, приписаних до  третьої міської лікарні, повідомила, що наразі вакцини проти дифтерії у них немає. Кількість тернополян, яким необхідно зробити планову ревакцинацію, вони подали і очікують на вакцину. Можливо, вона з’явиться у кінці лютого. Цього року планові щеплення проти дифтерії роблять людям, яким виповнилося 26,36,46 років. Якщо пацієнт не підлягає плановому щепленню, то сімейний лікар у кожному індивідуальному випадку вирішує, що робити.

Те, що в поліклініці третьої лікарні вакцини проти дифтерії немає, заперечує директор міського комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Микола Медвідь. Він переконаний, що це помилкова інформація.

– Для планової ревакцинації в поліклініках міста вакцина проти дифтерії є в достатній кількості, – повідомив Микола Медвідь. – Цього року підлягають ревакцинації дорослі, які досягли 26-ти, 36-ти років і так далі. Але хто бажає поза календарем провести щеплення, якщо вони пропустили з якоїсь причини ревакцинацію згідно календаря, вони можуть до нас звертатися, у нас достатньо вакцини, щоб провести ревакцинацію. Те, що у тертій поліклініці немає вакцини не відповідає дійсності, це накладка. Відмови зробити щеплення не може бути однозначно, можуть призначити його на певний день тому, що в одному флаконі є десять доз для щеплення, і необхідно десять людей, щоб коли будуть відкривати флакон, не пропала ні одна доза. А те, що немає вакцини не відповідає дійсності.

Якщо сімейний лікар говорить, що вакцини немає, то Микола Медвідь порадив у такому випадку звертатися до нього, щоб з’ясувати про яку поліклініку і якого лікаря йдеться, і вирішити проблему. Тернополяни, які зіткнуться з такою проблемою можуть телефонувати за номером 52-46-50.

Із купівлею вакцини проти дифтерії також є проблеми. В аптеках Тернополя її немає. Деякі аптеки міста взагалі не замовляють цю вакцину. В інших треба записуватися у чергу, щоб її придбати, коли з’явиться. В аптечному об’єднанні, що на Бродівській повідомили, що вакцини від початку року не було і зараз немає. Можливо, з’явиться у кінці лютого. В аптеці «Доброго дня» теж зараз немає вакцини. Можна замовити, але треба точно знати, яку саме вакцину ви хочете, оскільки вони відрізняються за назвами. Щоб з’ясувати, що саме необхідно вам, треба проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем. В цій аптеці також зазначили, що замовляють вакцину з інших областей, і в Тернополі вона може з’явитися в кінці лютого.

Що робити читачці, яка звернулася до нас із запитаннями? Найперше – це таки звернутися до сімейного лікаря. Можливо, в іншій поліклініці є вакцина від дифтерії і тоді вирішити питання зі щепленням. Якщо вакцини немає або виникають інші труднощі, то звертатися до керівника «Центру первинної медико-санітарної допомоги», робочий телефон якого вказано вище. Якщо хочете купити вакцину, то треба буде зателефонувати у різні аптеки, щоб з’ясувати, які її замовляють і записатися у чергу.

Ольга Трач