Це головний фаворит парламентської кампанії та її найбільш загадковий учасник. Одна з причин – те, що партії Порошенка досі реально не існувало. Ми вже розповідали, що під час президентської кампанії штаби майбутнього президента були укомплектовані з колишніх посадовців та чиновників періоду Ющенка та Януковича. Здебільшого це сателіти екс-мера Тернополя Романа Заставного, які після поразки “Нашої України” транзитом через різні партії опинилися в орбіті Арсенія Яценюка.

БарнаНайактивніше в процесі розбудови партії на Тернопіллі засвітився керівник “комсомолу” імені Порошенка Степан Барна. Співкерівник кампанії нардеп Ігор Побер вічно не встигав за думками та діями молодшого соратника.

Партійний список

За формальними ознаками Степан Барна претендує на участь у прохідній частині президентської партії. Та чи дозволять невідомому провінціалу посісти місце вартістю кілька мільйонів доларів, велике питання.  Після того як віртуальну партію президента посилять УДАР та Народний фронт Яценюка, на долю керівника держави залишиться не більше 40 кандидатів з першої сотні. Серед них потрібно протиснути кількох ще не засвічених польових командирів на кшталт Семена Семенченка, діючих нардепів, голів ОДА, міністрів та відомих волонтерів. Фігура Барни не дотягує калібром до жодної з цих груп. Не виключено, що “енерджайзер” тернопільської політики вдовольниться посадою заступника Сиротюка та адмініструванням виборчої каси на Тернопільщині.

Місця у віддалених частинах партійних ієрархій займають кличківець Ігор Побер та політичний батько Барни Роман Заставний. Правдоподібно, що трійця тернопільських партійних босів опиниться по сусідству наприкінці першої сотні партійного списку. Щоб не ризикувати, одного з трьох катапультують на мажоритарний округ.

Мажоритарні округи

Заставний, Яценюк, БатьківщинаЯк і у будь-якій партії влади, найзапекліша боротьба точиться не стільки за місця у списку, як за право балотуватися в одномандатних округах. Політики знову наступають на старі граблі, вірячи, що адмінресурс та фото у військовому камуфляжі змусить виборця бездумно голосувати “За”. Серед претендентів на право балотуватися від блоку Порошенка-Яценюка посадовці, нові і ексдепутати. Нових облич ми, на жаль, не побачимо.

За даними “За Збручем” округ у Тернополі закріпив за собою Роман Заставний. Очевидно, для цього він використає квоту Арсенія Яценюка. Навесні міським штабом Порошенка керував підлеглий Заставного Віктор Шумада. Майже напевне він очолить виборчий штаб екс-мера.

Заради перемоги Романа Йосиповича у Тернополі у партії готові пожертвувати Збаразьким виборчим округом. Там планує захищати свій депутатський мандат близький до Надала свободівець Михайло Головко. Проти нього за квотою партії Порошенка виставляють відверто непрохідну кандидатуру – маловідомого депутата Тернопільської міськради Тараса Юрика. Скупі дані з інтернету говорять, що цей молодий чоловік родом зі Збаражчини, працював в банківській сфері та є близьким товаришем Степана Барни. Свого серйозного кандидата на цей округ має партія УДАР. Це бізнесмен кременецького походження Віталій Ломакович, який на виборах у 2012 році посів третє місце.

На округ з центром у Бережанах у провладної партії відразу троє претендентів. Це “втішні” призери попередньої кампанії магнат-агропромисловець Іван Чайківський, депутати облради Володимир Петровський та Володимир Болєщук. Кілька місяців тому Чайківський розгорнув потужну кампанію, пообіцявши мільйон гривень на стіну на кордоні з Росією. Пан Болєщук возив добровольцям на Донбас “тушонку”, а Петровський на праваж господаря приймав Порошенка в Бережанах. Усі троє встигли побувати “Нашій Україні” Ющенка. На користь Петровського може спрацювати підтримка УДАРу, від якого він балотувався на минулих виборах.

У місцевому відділенні партії Кличка амбіцій Ломаковича і Петровського ніби не помічають. Зате роблять ставку на багатія-аграрника Миколу Люшняка. Цей сильно віруючий діяч прагне поборотися за мандат на Теребовлянщині і готовий інвестувати немалі кошти. Минулий похід на вибори ледь не роззорив пана Люшняка, адже крім власної кампанії він фінансував ще й обласний штаб. Після втечі з ВО “Батьківщина” особливим авторитетом в оточенні прем’єр-міністра користується діючий нардеп Михайло Апостол. Тож нас чекає битва аграріїв за право “першої ночі” в осінній Теребовлі. Розв’язка вже близько.

Стойко ІванНе перестає дивувати тваринним чуттям на політичну вигоду Іван Стойко. Цей нардеп-ветеран  починав кар’єру в Народному Русі, перебігав до Ющенка, Тимошенко, Кириленка. Зараз пан Стойко претендує на право бути висунутим від округу з центром у Чорткові. Місцевий штаб партії Порошенка зі всіх сил пручається від такого кандидата. За непідтвердженими даними цей округ намагається виторгувати для себе Степан Барна, який походить з Чортківщини. Крім того, позмагатися за кандидатство від Порошенка можуть “збиті льотчики” Чижмарь, Бедриківський та Полянчич.

Загалом порошенківці можуть отримати на Тернопільщині від 2 до 3 мандатів. Все залежить від  глибини падіння рейтингу влади. Якщо перемир’я триватиме а факт здачі Донбасу Росії вдасться приховати від громадськості – шанси в них непогані.

Чи змінить локальна перемога блоку Порошенка-Яценюка життя простих тернопільських виборців, які мерзли на Майдані та виборювали право жити у вільній та справедливій країні? Це рівнозначно відповіді на риторичне запитання: чи зможуть люди з старим багажем гріхів “жити по-новому”.