На запрошення лідера громадської організації «Тернопіль Європейський» Віталія Цимбалюка у Тернопіль завітали Уповноважений міністр Посольства Литви в Україні Гвідас Керушаускас, представник компанії «Axis Industries» Міндаугас Ладига та Віце-президент компанії «Vilniaus energija» Рімантас Германас.

Віталій ЦимбалюкЯк повідомив журналістам ініціатор заходу, депутат Тернопільської міської ради Віталій Цимбалюк, нещодавно він побував з робочим візитом у столиці Литви Вільнюсі. Там разом з іншими активістами організації ознайомився з досвідом проведення реформ у житлово-комунальному господарстві, зокрема, теплопостачанні. «Коли я на власні очі побачив, як працюють там, приміром, надсучасні біо-котельні, повністю автоматизовані тепломережі, сміттєсортувальна лінія, полігон для небезпечних відходів, то був приємно вражений, – розповів він. – А ще коли дізнався про те, яку економію вони дають господарству міста, то дуже захотілося, щоб все це якнайшвидше з’явилося і в нас. Оскільки однією з найважливіших проблем, у зв’язку з газовим шантажем Росії, сьогодні залишається теплопостачання, то запросив до Тернополя фахівців саме цієї галузі. Як відомо, у нас тепломережі зараз у плачевному стані. Обладнання котелень застаріле, теплотраси зношені і погано ізольовані, ефективні  лічильники тепла встановити технічно неможливо. В результаті тернополяни платять все більше, хоч у багатьох квартирах взимку холодно, а «Тернопільміськтеплокомуненерго» продовжує рахувати мільйонні збитки.

У Литві ситуація свого часу була не набагато кращою. Ще у 2002-му мерії Вільнюса бракувало грошей навіть на паливо для котелень. Вихід знайшли у взаємовигідній програмі співробітництва з французькою компанією Dalkia, якій віддали в оренду на 15 років все комунальне теплопостачання. Інвестори провели повну модернізацію котелень, замінили більше чверті всіх труб, запровадили повсюдний автоматичний контроль за використанням тепла. А спорудження біо-котлів, що працюють на відходах деревини, дало змогу здешевити виробництво тепла та електроенергії майже втричі. «І якщо втрати тепла  на шляху від виробника до споживача 20 років тому становили у нас 33%, то зараз лише 12-16%, – розповів Гвідас Керушаускас. – Ми маємо вже великий успішний досвід реформ в секторі енергетики, який так потрібен зараз Україні, і готові ним поділитися. Також ми дуже раді, що отримали запрошення саме від громадської організації, бо ініціатива громади є дуже цінною».

Віталій Цимбалюк також повідомив, що цього ж дня організував продуктивну зустріч прибалтійських гостей із керівництвом Тернопільської обласної ради. «В ході цієї розмови, – розповів він, – виникло кілька цікавих ідей щодо впровадження в області нових технологій використання альтернативних видів палива. Нам навіть вже було запропоновано кілька об’єктів для вивчення, і я впевнений, що в найближчій перспективі ми обов’язково впровадимо тут європейські новації, зокрема, щодо використання біопалива. Тому сподіваюся, що вже найближчим часом ми зможемо успішно реалізувати перший спільний з Литвою проект у цій галузі. Адже використання для опалення відходів деревини набагато дешевше, ніж газу, тому економічно це дуже вигідно. До того ж, створяться нові робочі місця, а в перспективі – і знизяться тарифи. Вірю, що вже недалеко час, коли і наш Тернопіль повністю перейде на біопаливо та відмовиться від виробництва тепла за допомогою газу. Але зараз потрібно дуже добре все дослідити і прорахувати, і наша громадська організація теж планує докласти до цього максимум зусиль. Наразі ж радий повідомити, що спільно з керівництвом облради та нашими гостями вже вирішено інше питання – про відпочинок у Литві дітей наших воїнів. Скоро вони поїдуть туди разом зі своїми мамами», – сказав Віталій Цимбалюк.