Україна має новий уряд. Ставлення до нього різне. Чи під силу йому перезавантажити державу? Чи будуть покарні вбивці Небесної сотні? Чи на місцях новоспечена влада не змінює шило на мило? Про це й спілкуємося з генерал-лейтенантом у відставці Віталієм Максимовим.

Максимов– Більшість новоспеченого уряду – активісти Майдану. Як вважаєте, Віталію Вікторовичу, це правильно?

– Активістам, які впродовж майже трьох місяців захищали Майдан, треба віддати належне. Вони – справжні герої, бо відстояли право українців самостійно керувати державою. Режим Януковича майже вщент зруйнував усі галузі. Відбудовувати Україну потрібно майже з нуля. І робити це повинні професіонали. Професіоналізм – це перша вимога до членів уряду. Друга – порядність. В уряді повинні бути професіонали з кожної галузі і не повинно бути жодних кулуарних домовленостей щодо призначення тієї чи іншої посадової особи, жодних квотних розподілів між колишньою опозицією, а нині владою. Крім того, переконаний, в уряді повноцінно повинен бути представлений як Схід, так і Захід держави. Тільки тоді не буде перегинів на якийсь один бік.

– Ви стверджуєте, що уряд повинен складатися з професіоналів… До нинішнього уряду не увійшов жоден «ударівець». Чому? Невже в «УДАРі» нема професіоналів?

– Є. І в кожній галузі. Я як правоохоронець можу говорити про силовиків. Моя позиція завжди була і залишається чіткою: на посаду міністра внутрішніх справ України, міністра оборони, генерального прокурора повинні призначатися професіонали. У Верховній раді нині є кілька генералів. Тільки у нас в «УДАРі» – двоє, котрі пройшли доволі серйозний шлях та мають багатий досвід – Паламарчук і Чубак… А міністром призначено Авакова! Ви самі бачили, як зреагував Майдан на таке призначення…

– Виходить, колеги по опозиції просто не вважали за потрібне рахуватися з «УДАРом». Чи не свідчить це про розкол у «трійці»?

– Я думаю, що розколу нема, тому що все таки, партія «УДАР» увійшла в коаліцію, зрештою, без неї цієї коаліції і не було б. А «не рахування» свідчить виключно про певні кулуарні домовленості, до яких «УДАР» не захотів опускатися. Наша політична сила – відкрита , європейська та прагне прозорості в усіх перемовинах і призначеннях.

– А може, «УДАР» просто утримався від участі в «уряді камікадзе» та «політичних смертників»?

– Я розумію, коли урядом «політичних смертників» чи «камікадзе» називають уряд професіоналів, тому що всю ту систему виконавчої гілки, що дісталася нам в спадщину від попередньої влади, не можна буде відновити, не наважившись на непопулярні кроки та не втративши свого рейтингу. Справжні професіонали діють, а не бояться за своє місце. А що маємо зараз? Акцентуватиму увагу на правоохоронній системі, бо вона мені ближче. Візьмімо хоча б перші призначення Авакова. Наприклад, Дніпропетровськ. Начальником УМВС призначають полковника міліції, котрий усього 9 років у міліції пропрацював. Від лейтенанта до полковника за 9 років! Нагород у нього більше, ніж у покійного Брежнєва… Це, певне, треба було щодня якусь банду затримувати… Останніх півроку чи рік він працював начальником штабу Київського УМВС. Я хочу звернути увагу на те, що начальник штабу – це координатор оперативних та всіх інших служб по проведенню тих чи інших заходів. Тому все, що стосується «Беркута», його розташування і підготовки нападів на мирних мітингувальників, що стосується дій «тітушок» – усе це було в його компетенції… І найважливіше: торік він ішов на вибори як член Партії регіонів. Представляти ж його, як очільника, у Дніпропетровськ приїхав перший заступник Захарченка – Дубовий. Той Дубовий, який повинен сидіти в тюрмі разом зі своїм шефом. Усі правоохоронці були шоковані цим. І таких призначень по Україні чимало.

– Як щодо Тернополя й області?

– У Тернополі взагалі парадоксальна ситуація. Один із депутатів, і я знаю хто саме, лобіював колишнього заступника начальника УМВС Львова, якого рік тому звільнили за хабар у 10 тисяч доларів США! Не вдалося. Протеже був уже на співбесіді в міністерстві, але щось там не зрослось. Тоді деякі нардепи та депутати Тернопільської облради від однієї з політичних сил підписалися під звернення до міністра щодо призначення начальником УМВС в Тернопільській області колишнього начальника ДАІ, який ще чотири місяці тому був начальником ДАІ УМВС в Тернопільської області, і якого за зловживання та розкрадання бюджетних коштів перевели старшим дільничним в один із районів. Ви можете уявити наскільки потрібно було впасти, аби отримати таке призначення? Нині ж він починає шукати виправдання та прикриватися тим, що був автомайданівцем… А днями взагалі трапилася комедія. За ініціативою окремих тернопільських депутатів в УМВС області відбулося зібрання трудового колективу… На нього прийшов один із нардепів з …дружиною! Скажіть, яке відношення має дружина до керівництва правоохоронними органами? Менше з тим, під час того зібрання визрів задум висунути на посаду начальника УМВС в Тернопільській області кандидатуру від колективу. До списку потрапило троє діючих заступників! Як таке можливо? Чому вони взагалі ще працюють? Чому Сака міністр просто звільнив, а не порушив проти нього кримінальної справи? Адже 18 лютого, коли в Тернополі відбувалися підпали, Сак сидів в управлінні, а перед управлінням виставив 20 жінок з УМВС області та міськвідділу. Виставив, як живий щит, без нічого. Втішав: «Може, на вас не підуть». І бідні жінки стояли… Ну, за це що він і його заступники не повинні відповісти? Я кілька разів підходив до Сака і просив вийти на Майдан та сказати, що він та особовий склад міліції з народом. Категорично відмовився. А зараз, ті котрі прислуговували йому та спільно з ним порушували закон, – претенденти на крісло начальника УМВС… То такий він професіоналізм Авакова? Знаєте, з усього того, що відбувається, напрошується єдиний висновок: не потрібні деяким політикам на Тернопільщині професіонали. Вони мають на меті деребанити область та місто, як до них деребанили регіонали. Вони хочуть узурпувати владу на Тернопільщині в одних руках, і щоби ті кримінальні справи, які згоріли 18 лютого, підкреслюю – не політичні, а кримінальні та економічні, – ніколи не були поновлені, бо доведеться відповідати.

– От вам і професіоналізм Авакова…

– Зрештою,чи не найкращим свідченням відсутності професіоналізму міністра є втеча Януковича. Чому наші силовики його випустили? Як? Чому жодна людина з його близького оточення й досі не затримана? Я згідний з генералом Москалем, який стверджував, що потрібно було в перший день арештувати тих нелюдів, котрі причетні до того, що трапилося в Україні. А вони всі втекли, роз’їхалися по світу… І, повірте, мені як оперу дуже важко буде їх зараз знайти. З такими грішми, які вони мали і з якими втекли, можна жити собі десь до старості .

– То гасло ще 2004-го «Бандитам – тюрми» знову тільки голосна обіцянка зі сцени?

– Якщо непрофесіонали в Україні й далі керуватимуть силовиками, то так. Бандитів просто переставлять місцями, по-новому розділять сфери пливу, і все це відбуватиметься під крилом окремих депутатів. Хотілося б, щоб такого не було. Щоб революція гідності та Майдан дійсно змінили Україну, а для цього до влади повинні прийти порядні професіонали.

Олена РОЖКО

Джерело: Сорока