Пригадуєте, як хитрий і підступний групенфюрер Мюллер ретельно роздивлявся крізь лупу відбитки пальців, які залишив на склянці Штірліц, порівнюючи їх з відбитками, виявленими на дверній ручці кімнати урядового зв’язку і на чемодані російської радистки? А потім у затишній камері допитів намагався спантеличити його цим дивовижним збігом:

– Помилка виключена?, – без жодної гри вазомоторів і проявів рефлексів запитав Штірліц.

– Виключена.

– А випадковість?

– Можлива. Але лише доказова. Як пояснити, що серед 20 мільйонів чемоданів у берлінських  будинках саме на тому, де російська піаністка зберігала свою рацію, виявлені ваші пальчики?

А ще пригадуєте дотепну польську комедію “Ва-банк”?  Сцену розмови колишнього “ведмежатника”, а тепер – солідного власника банку і поліцейського комісара:

– Пане Крамер, ми встановили, кому належать відбитки пальців на переривнику…

– Он як! Вітаю вас!

– Так, але вони… ваші…

– Мої?! Це якась помилка!

– Дактилоскопія виключає наявність однакових відбитків у різних людей. Саме тому це така дієва зброя проти злочинців.

І шеф гестапо, і комісар польської поліції в своїх звинуваченнях спиралися на невідпорний аргумент: індивідуальний папілярний малюнок поверхонь пальців людини.  Саме, цього дня, 18 квітня 1902 р. у Великобританії  вперше застосували цей ефективний спосіб виявлення злочинця. Не виключено, що саме відтоді зловмисники почали “працювати” в рукавицях.  Через півтора десятиліття цей метод поширився і в інших країнах світу, хоча доводилося чути, що припущення про неповторність відбитків не має достатнього наукового обгрунтування.

Ох, вже ця наука… І з детектором брехні, виявляється, не все так “чисто”, і з відбитками пальців “немає достатнього обгрунтування”. А ось герру Мюллеру з ними було все ясно й зрозуміло. І якби не вигадав винахідливий Штірліц брехливу версію (трішки розведену правдою) появи своїх відбитків на шпигунському чемодані – залишився б у камері надовго. І “Сімнадцять миттєвостей…” не дотягнули б, мабуть, до 12 серій. От банкіру Крамеру у “Ва-банку” пощастило менше: на підставі тих самих своїх відбитків пальців він отримав 6 років і змушений був шити мішки в польській тюрмі. Втім, це вже було у “Ва-банку-2″…

Ігор Дуда