У Теребовлі під стінами тутешнього замку відкрили відбудований пам’ятник Дороті-Софії Хшановській.

Її мужній вчинок зберігають у пам’яті вдячні нащадки. 1675 року турецька орда оточила старовинне місто, де чоловік пані Дороти командував залогою. Супротивник утримував місцевий замок в облозі. Сили були надто нерівні, до того ж закінчувалися запаси води й продовольства. За переказами, на таємній військовій раді вирішили все-таки здатися ворогам. Про це дізналася Дорота Хшановська. Жінка озброїлася двома кинджалами й стала перед чоловіком, заявивши, що вб’є його, а відтак і себе, якщо він капітулює. «Битимемося разом!» — підбадьорила всіх.

Як могли обороняли замок від ворожої навали, а згодом на допомогу прийшли королівські війська.

Вдячні нащадки дали Дороті Хшановській ім’я Софія, що означає мудра, і встановили пам’ятник. Цікаво, що це була перша скульптурна композиція в Теребовлі. Краєзнавець Микола Ковальчук каже, що стояв цей пам’ятник поза замком, а який мав вигляд, — невідомо, адже остання згадка про нього датується 1829 роком.

Згодом хоробра жінка знову піднялася у камені на п’єдестал. Теребовлянський скульптор Я. Бохенек встановив її перед стінами замку. В одній руці вона стискала кинджал, а другою вказувала на місто. Певні пошкодження на цьому пам’ятнику залишила вже Перша світова війна, а цілком знищили скульптуру 1944 року.

І ось, аж цього літа, пам’ятник Софії Хшановській та героям оборони Теребовлі 1675 року відбудували знову із сірого піщаника. Доклався до його відновлення тернопільський скульптор Роман Вільгушинський. Композицію, як стверджує меморіальна табличка, звели за кошти жителів польського міста Клодзька, – пише Урядовий кур’єр.