Меморіал пам’яті бойовим побратимам, полеглим на афганській війні відкрито та освячено 20 листопада у Чорткові.

Цей районний центр залишався єдиним в області, де до цього часу не було увіковічнено пам’ять про полеглих воїнів.

Участь у памятному заході взяли військовослужбовці Чортківського та Тернопільського гарнізонів, представники обласної та районних афганських організацій краю, районної влади, учні, які у чорних рамках тримали портрети воїнів, котрі не повернулися з боїв, священики, батьки та рідні загиблих воїнів.

Звертаючись до присутніх начальник Тернопільського гарнізону полковник Олег Довгалюк зазначив, що люди, які пройшли війну по-іншому дивляться на життя, вони закалені як фізично, так і душею та їх завжди поєднує військова дружба.

– Афганська війна стала символом горя для тисяч українських родин. Майже десять років були проведені в тривозі, очікуваннях і сльозах. Ми не повинні забувати цієї страшної трагедії і наше завдання сьогодні – не допустити нічого подібного. Наші діти, наші внуки не повинні стати жертвами війни, але й вони мають знати і про ці сумні сторінки історії. Меморіал стане нашою даниною пам’яті полеглим, а також постійним нагадуванням і пересторогою для майбутніх поколінь, – наголосив полковник Олег Довгалюк.

Ініціатива створення меморіалу належить знаному в Україні літератору, учаснику бойових дій в Афганістані, головному редактору журналу «Золота Пектораль» Володимиру Погорецькому, який волею долі, як і тисячі інших українців ніс непосильний тягар цієї війни. Цей задум допомогли йому втілити в життя бойові побратими, на чолі з керівником Чортківської районної організації воїнів-афганців Михайлом Заблоцьким.

– Коли я йшов до армії, то моя покійна бабуся говорила, щоби у важкі хвилини я молився до Богородиці. В Афганістані, коли уже здавалося жорстока смерть забере мою душу у потойбічні світи, я молився і присягнувся перед Святою Богородицею – якщо виживу, вийду живим із рукотворного пекла війни, то пам’ятник прослави Пресвятій Богородиці і полеглим солдатам на афганській війні споруджу. Одним із елементів меморіалу стало скульптурне зображення Богородиці, яка покриває своїм омофором пораненого солдата, – зізнався Володимир Погорецький.

За словами учасника бойових дій в Афганістані, Чортківського районного військового комісара підполковника Леоніда Підручного кошти на спорудження меморіалу зібрали самі воїни-афганці району.

– Велику фінансову допомогу надали місцеві доброчинці, проте й самі учасники бойових дій, що зараз проживають в районі усі свої премії, які кожному «афганцю» виділяла держава до певних свят ми жертвували на цей меморіал. Таким чином бойові побратими, котрі залишилися живими увіковічнили память тих, хто війдійшли у вічне оцим монументом, – наголосив підполковник Леонід Підручний.

Через страшне горнило афганської війни пройшло понад 1700 представників Тернопільської області, 48 із них (у тому числі 2 із Чортківського району) загинули, 2 пропали безвісті, ще 46 стали інвалідами.

Василь Лабай

Західний регіональний медіа-центр Міністерства оборони України

Фото автора