Заліщики цинк заводКерівники запевняють: виробництво – нешкідливе. Люди – не вірять.

У ці березневі дні зазвичай спокійне містечко Заліщики завирувало, закипіло пристрастями, неначе розбурханий бджолиний вулик. Темою жвавої дискусії стало очікуване будівництво на окраїні райцентру цеху металовиробів з лінією оцинкування. Думки з цього приводу існують різні, але незаперечний факт у тому, що більшість мешканців Заліщиків і передусім мікрорайону Сонячний виступають проти такого виробництва. Понад 1080 наддністрянців підписались під вимогою заборонити будівництво.

За офіційною версією, йдеться про намір МПП „Роммар”, одного з небагатьох промислових об’єктів  Заліщиків, розширити власне виробництво. Керівництво цього підприємства, маючи вихід на індустріальні регіони України і чималий досвід роботи, вирішило організувати нове виробництво – цех металовиробів з лінією оцинкування дроту потужністю 2 тисячі тонн на рік. У зв’язку  з цим уже розробляють  документацію на районному і обласному рівнях. Проте благий намір громадськість міста сприйняла насторожено. І головний аргумент противників будівництва полягає в тому, що вказаний об’єкт буде шкідливим не тільки для навколишнього середовища, а й для здоров’я наддністрянців, які й без того живуть у четвертій зоні радіологічного контролю.

Відтак це питання опинилося в центрі уваги чи не всього містечка. На початку березня його було розглянуто на позачерговому розширеному засіданні Заліщицького міськвиконкому, за участю ради старійшин та представників депутатських фракцій, а вже 15 березня тема „дискусійного” будівництва стала предметом обговорення на громадських слуханнях, учасниками яких офіційно зареєструвались 164 мешканці райцентру, спеціалісти зацікавлених обласних і районних служб, депутати різних рівнів.

Громадські слухання почав міський голова Володимир Бенев’ят, який окреслив тему розмови і закликав майбутніх учасників дискусії бути максимально конструктивними та не перетворювати захід на політичний мітинг, оскільки проблема неоднозначна: „З одного боку, ми повинні усвідомити, що ще з часів Союзу у нас знищено всю промислову інфраструктуру, відтак знайти робоче місце надзвичайно важко. Тож, якщо люди хочуть організувати виробництво – це позитив. З іншого – в умовах радіоактивного забруднення ми не маємо права допускати створення шкідливих виробництв”.

Отже, чимало заліщанців стурбовані тим, що містобудівне обґрунтування на подальший проект будівництва цеху майже готове, позитивні висновки з цього приводу виклали кілька районних і обласних інстанцій, але мешканці райцентру не мають упевненості в тому, що майбутнє виробництво не забруднюватиме навколишнє середовище і не впливатиме негативно на стан здоров’я.

Концентровану думку противників будівництва висловив представник ВО „Свобода” Юрій Якимчук у зверненні депутатів міської ради. У ньому, зокрема, йдеться про те, що технологія, яку мають намір  впроваджувати на цьому підприємстві,  передбачає  використання таких високотоксичних речовин, як луг, соляна кислота, розплавлений цинк… У технологічному процесі будуть використовувати воду, про утилізацію якої в містобудівному обґрунтуванні не вказано.

Згідно з наказом МОЗ України промислові підприємства із вторинної переробки кольорових металів, зокрема цинку, повинні відокремлювати від житлової забудови санітарно-захисною зоною 500 метрів. Також має бути передбачена ділянка озеленення, смуга дерево-чагарникових насаджень шириною не менше 50 м.

У Заліщиках таке підприємство планують розмістити у зоні міста, близько від житлових будівель,  та ще й поряд із діючою АЗС… (32 м), залізничною колією (відстань 46 м) і міським водогоном (відстань 2,5 м). Тому обладнати тут санітарно-захисну зону 500 м буде неможливо…”

І хоч оприлюднені на громадських слуханнях висновки (в межах своєї компетенції) представника „Тернопільпромбудпроекту” Олега Пасіки та спеціаліста у сфері виробництва облсанепідемстанції Романа Дем’янчука зводились до того, що „за сукупністю негативних факторів об’єкт не складає небезпеки”, уповноважені  від громадськості  Любомир Рудько, Юрій Якимчук, партієць Назар Монич, пенсіонер Роман Мулярчук, секретар міськвиконкому Ярослав Шимун, депутат районної ради від „Нашої України” Павло Лесюк, колишній голова місцевої „Просвіти” Василь Панчак, інші твердять, що обговорюване виробництво небезпечне як у плані погіршення екологічної ситуації, так і нових „цинкових” захворювань, а відтак є непотрібним для містечка, яке й без того стало заручником відлуння чорнобильської трагедії та високого рівня онкозахворюваності. Більше того, воно нестиме загрозу ботанічному заказнику „Обіжево”, а опосередковано навіть Дністру, тому найкращим виходом із ситуації буде перепрофілювання майбутнього цеху і відмова від небезпечного, на думку багатьох заліщанців, технологічного процесу оцинкування дроту. Позицію „проти будівництва цеху металовиробів” присутні на громадських слуханнях „значною більшістю голосів” підтвердили  відкритим голосуванням.

„Ми ніколи не були ворогами рідному місту”

У цій „гарячій” темі свою точку зору оприлюднило і керівництво МПП „Роммар”. Так, головний інженер підприємства Василь Сопівник переконує громадськість „у нешкідливості виробничої лінії та роботи очисних споруд. Вони паспортизовані та сертифіковані відповідними інституціями у таких містах, як Хмельницький, Харцизьк та Дніпропетровськ”.

А один із співвласників згадуваного підприємства  Іван Навольський наголошує на тому, що „керівництво МПП „Роммар” ніколи не було і не хоче бути ворогом ані жителям, ані рідному місту. Будівництво нового цеху вважає черговим кроком для розвитку промисловості у Заліщиках, який має привести до створення нових робочих місць і додаткових надходжень до місцевого бюджету”. Але якщо громада не довіряє фахівцям обласної санепідемстанції, то І.Навольський радить провести незалежну експертизу, послуги якої він сам готовий оплатити. „А якщо експерт встановить, що підприємство шкідливе для навколишнього середовища і треба зупинити будівництво, ми виконаємо це рішення”.

Останнє слово за „третейським суддею”?

Під час слухань у Заліщицькому районному будинку культури було створено своєрідний третейський суд – погоджувальну комісію, до складу якої увійшли представники громадськості, забудовника, компетентних інституцій та депутатського корпусу. Вона має виробити виважене узагальнене рішення на основі слухань. Міський голова Заліщиків Володимир Бенев’ят ознайомиться з ним і лише тоді вирішить: підписувати чи не підписувати містобудівне обґрунтування щодо будівництва цеху металовиробів із лінією оцинкування.

Для роботи погоджувальної комісії громада виділила 2 тижні, до 29 березня. Про її висновки ми обов’язково  повідомимо.

Богдан Новосядлий, «Свобода»