В українській історії багато білих плям, кривавих імен та режимів. Вистачає й помилкових рішень, чи таких, ціна яких не виправдана. 94 роки тому відбувся бій з розряду тих, які багато в чому характеризують Україну – бій під Крутами.

Що це: геройство, чиста мужність чи прорахунки керівників, їхня військова і політична короткозорість, некомпетентність, зрештою, панічна спроба рятунку? Роздумувати є над чим. І до сьогодні, вважайте, майже сто років опісля, подія на залізничній станції із трьомастами молодими людьми та чотирьохтисячною армією Муравйова ставить більше запитань, ніж дає відповідей.

Щоб пом’янути жертв трагічного бою під Крутами, а також нагадати молоді про подвиги воїнів УПА, донести  школярам правдиву і достовірну інформацію про українську історію, сьогодні у навчально-виховному комплексі «Великобірківська ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія ім. Степана Балея» було презентовано експозицію «УПА: історія нескорених». Ініціаторами заходу в є депутати облради, активісти громадського руху «Зарваницька ініціатива» Степан Барна та Володимир Болєщук.
На зустрічі вже вкотре порушили проблему неоднозначного трактування владою та «переписувачами підручників» вкладу в українську незалежність героїв з народу, – як воїнів УПА, так і студентів з-під Крут. І таке маніпулювання завжди буде комусь вигідним: чи то радянській владі, чи то, на жаль, вже сучасним політиканам, «синам» незалежності.
– Для того, щоб їхня самопожертва не була даремною, ми повинні взяти з історії всі моменти, які були на той час, – сказав Володимир Болєщук, – і донести їх сьогодні до нашої молоді, до наших дітей, щоб вони виховувались на тих патріотичних, націоналістичних ідеях, за які поклали своє життя і герої УПА, і герої, які поклали життя під Крутами.
На цьому фоні достовірне інформування школярів про наше минуле стає чи не єдиним способом збудувати надійне завтра.
– Для нас, як співорганізаторів акції, головне донести до молоді розуміння того, що нічого не дається легко, – вважає Степан Барна. – Тільки недалекоглядні політики чи навіть історики можуть говорити, ніби незалежність далася нам безкровно. Насправді за неї віддали життя мільйони: як хлопці під Крутами, так і воїни УПА.
Про це не можна забувати. Так само, як треба формувати ще зі шкільної лави повагу до історії, до ціни чийогось життя, – бо й пам’ятник Героям Крут вже зазнавав руки вандалів.

На фото: Барна і Болещук знайшли вдячну слухачку