На Тернопільщині зберігається дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили, розрив між ринком освітніх послуг та ринком праці. Як наслідок, нині 46 відсотків безробітних Тернопільщини – це молодь до 35 років, 40% – мають вищу освіту.
Про це повідомила перший заступник директора ОЦЗ Олександра Островська під час семінару, що відбувся у Тернопільському прес-клубі.
За її словами, нині спостерігається перевиробництво спеціалістів з вищою освітою: економістів, педагогів, бухгалтерів, менеджерів, юристів. Проблемно знайти місця праці конторським працівникам, а також тим, хто має лише професію оператора комп’ютерного набору. За даними соціологічного дослідження щодо професійної орієнтації випускників шкіл, проведеного спеціалістами обласної служби зайнятості, продовжити навчання у вищих навчальних закладах планували 81,6% опитаних, вступати до професійно-технічних закладів – 11,9%, працювати – 4,8%.
Як зазначила начальник відділу сімейної, гендерної політики та фінансово-господарського забезпечення управління у справах сім’ї та молоді ОДА Світлана Шимчук, поки батьки націлюватимуть свої чада переважно на навчання у вишах, не враховуючи потреб ринку праці, доти ситуацію з перевиробництвом «білих комірців» не переламати.
– У нас існує мода на вищу освіту, – наголосила фахівець з молодіжної політики. Під час обговорення теми профорієнтації вона окреслила ще одну проблему – діти, які виховуються у багатодітних сім’ях. На її думку, їх потрібно орієнтувати на професії, що дадуть змогу матеріально підтримати і себе, і свою родину. Зараз же таким дітям після закінчення школи здебільшого доводиться працювати на низькооплачуваних роботах.
Про те, що роботодавцям нині більше потрібні висококваліфіковані робітники, ніж спеціалісти з вищою освітою, говорив виконавчий директор організації роботодавців Тернопілля Валерій Смирнов. Він зауважив, що треба змінювати ставлення суспільства до робітничих професій. Нинішній кваліфікований робітник має справу зі складними механізмами, оснащеними програмним числовим управлінням. І працювати робітником стає дедалі престижніше.