Неможливо уявити, як розвивалася б історія людства, не будь у нас собаки – відданого, сміливого, розумного і сильного друга. Тисячі років вони охороняють і захищають, допомагають на полюванні та перевозять вантажі. Вони вуха і очі тих, хто цього потребує. А якщо прийшла біда, собаки-рятувальники роблять усе, щоб за всяку ціну зберегти життя людини, навіть незнайомої.

У пожежно-рятувальній службі Тернопільської області вже понад два роки діє позаштатна кінологічна пошуково-рятувальна група. Сьогодні в її складі четверо кінологів зі своїми вірними помічниками лабрадорами-ретриверами Бімом, Тошею й німецькими вівчарками Сенді та Шнапсом.

Серед четвірки собак Бім – вже встиг взяти участь у Чемпіонаті світу між собаками-рятувальниками в Голландії та стати неодноразовим призером змагань в Україні. Тоша має в своєму активі низку перемог під час випробувань у нашій державі, а також є призером міжнародних змагань між собаками-рятувальниками, який відбувся у 2010 році у Ромнах Сумської області. З молодших Сенді цьогоріч успішно стартувала на Кубку ім. Г. Севирина, який проводив Центральний клуб власників німецьких вівчарок. А у Шнапса, всі здобутки попереду, адже він все ще навчається. На відміну від своїх “колег по цеху”, які спеціалізуються на пошуку живих людей в природному та техногенному середовищі, опановує пошук вибухових речовин. Зараз він проходить підготовку в кінологічному центрі ДСНС України в місті Ромни.

Незважаючи на доволі короткий час існування кінологічної групи, чотирилапі рятувальники вже не раз встигли з найкращого боку проявити себе в екстремальних ситуаціях. Зокрема, вони довели незамінність у порятунку людей під час пошуково-рятувальних операцій у Теребовлянському, Кременецькому та Гусятинському районах, їх природні навики та здобуті вміння також знадобились й під час пошуку потерпілих на техногенних завалах у Тернополі та Чорткові.

Які ж вони насправді, вірні помічники працівників державної служби України з надзвичайних ситуацій? Про це ми вирішили дізнатися в одного з їх тренерів, Катерини Кузик. Ця молода тендітна жінка, в чині капітана служби цивільного захисту, мабуть, найкраще знає своїх хвостатих вихованців, любить і піклується про них. І, мабуть, саме тому собаки розуміють її з півслова та готові миттєво виконати будь-яку команду свого наставника.

– Як зазвичай починається кар’єра чотирилапого рятувальника? 

– Відбір серед собак починається майже одразу після їх народження. Передусім з виводку відбираються найактивніші, найенергійніші щенята. А далі, поступово, крок за кроком, – навчання основним командам, тренування в різних умовах, з поетапним тестування на “профпридатність”. Іноді доля цуценят визначена ще до народження – особливо якщо господарі малюка трудяться в ДСНС. Адже зазвичай собаки-рятувальники, які працюють в парі з власниками, досягають дуже високих результатів – чи то в силу емоційної прихильності, чи то завдяки кількості часу, який господар приділяє своєму вихованцеві.

– Скільки часу затрачається на навчання собак?

– Основне, інтенсивне навчання, займає близько двох років. Крім цього, регулярно, кожних два роки, хвостаті рятувальники обов’язково проходять тестування. Важливо враховувати індивідуальні здібності та задатки під час підготовки собаки, щоб тренер розгледів їх та приклав максимум зусиль, аби їх розвинути. Адже одна собака може прекрасно працювати на території вибуху, інша незамінна в пошуку в лісовому масиві.

– Якими є Ваші вихованці?

– Чотирилапі – як і люди: в кожного свої особливості характеру, примхи. Якщо порівняти з людьми, то Бім – сильний мужній чолов’яга. Тоша ж навпаки – ніжна та манірна білявка, яка не оминає нагоди пофліртувати очима (недарма її повне ім’я  Тошиба Бел Віто Фелічіта). Сенді – наче енерджайзер, завжди жвава, енергійна та життєрадісна. Шнапс – з радістю став би для будь-кого прекрасним фітнес-тренером, а ще він справжній джентльмен. Часто їх поведінка дуже нагадує поведінку дітей. Як і діти, собаки понад усе люблять рухливі ігри, а також страшенно полюбляють всілякі смаколики. Для кожної з них потрібен особливий підхід, як і до підростаючої людини, а у їх вихованні такими ж важливими є дисципліна та, передусім, увага та турбота.

– Що важливіше – порода чи вроджений талант? Якими важливими критеріями повинна володіти собака-рятувальник?

– Одні вважають, що найкращими рятувальниками є собаки породи лабрадор, інші переконані, що краще, ніж вівчарка, ніхто не впорається з роботою. Хтось доводить першість сенбернарів, шнауцерів або тер’єрів… Хто правий? Насправді суворих рамок щодо того, якої породи повинні бути собаки-рятувальники, не існує. Головне, щоб пес володів усіма необхідними для такої складної роботи якостями: витривалістю у всіх сенсах, гострим слухом і нюхом, слухняною вдачею, психічною стійкістю, умінням концентруватися на поставленому завданні та діяти, якщо виникла така необхідність, самостійно, не боятися перешкод і проходити через все, щоб досягти мети. У той же час, зайва сміливість є суттєвим недоліком. Подібного роду відчайдушність свідчить про певну нестачу інтелекту. Крім того, до собак-рятувальників пред’являються вікові обмеження.

– Що буде з такими тваринами на пенсії, після втрати ними робочих якостей?

– У наших собак є господарі! Вони спокійно житимуть в пошані, повазі та любові й подаватимуть хороший приклад молодшим.

– Які, на Вашу думку, перспективи розвитку кінологічної служби в системі ДСНС України?

– В Управлінні ДСНС України у Тернопільській області кінологічна служба позаштатна й діє виключно на волонтерських засадах. Вона тримається лише за ініціативи небайдужих працівників й за сприяння керівництва пожежно-рятувальної служби області. У той же час собаки-рятувальники є в штаті екстрених служб багатьох країн світу… Тож хочеться вірити, що й Україна визнає потрібність таких звичайних-незвичайних собак і поставить їх службу на справді міжнародний рівень.

Незамінні, розумні та віддані – собаки є одним з найкращих подарунків, який зробила нам Природа. Можливо, в глобальному сенсі, вони й не творять історії. Але, безсумнівно, є її частиною, і впливають на розвиток людства. Порятунок навіть однієї людини є подвигом, який для собаки-рятувальника не є чимось незвичайним. Чотирилапі герої просто роблять свою роботу, навіть не підозрюючи, наскільки важливою вона є для людей.

Андрій Брик, провідний фахівець відділу інформації та комунікацій з громадськістю