Політичні партії та кандидати на посаду міського голови за п’ять днів до дня голосування, тобто до 20 жовтня, мали подати до територіальних виборчих комісій проміжний фінансовий звіт. Цей звіт має містити детальну інформацію про надходження коштів та їх витрати. Це вимога Закону  України «Про місцеві вибори». Чи дотрималися її у Тернополі проаналізували представники громадського руху «Чесно». Такий аналіз здійснили у рамках кампанії «Стеж за грошима».

– З 18 політичних партій, представники яких є кандидатами в депутати, 12 подали проміжні фінансові звіти в ТВК, і тільки 5 партій зі всіх подали звіт не лише про формування виборчих фондів, а й про використання коштів, – розповіла Оксана Маланчук, аналітик громадського руху «Чесно». – Вчасно не подали звітів партії: «Громадянська позиція», «Нові Обличчя», «Республіка», «Укроп», «Соціально-християнська партія» та «Українська Галицька партія». Найбільше коштів задекларувала «Самопоміч» – 754 тисячі гривень. Із них 668 тисяч – це власні фінанси місцевої організації та 86 тисяч – внески кандидатів. А от звіту про витрати у цієї партії немає, що є прямим порушенням закону. На другому місці – «Свобода». Розмір їхнього виборчого фонду становив 740 тисяч гривень: 450 – власні кошти партії  і 290  – добровільні внески. 23 «благодійники» внесли максимальні суми  – по 13 тисяч гривень, оскільки відповідно до законодавства добровільний внесок фізичної особи не може перевищувати розмір 10-ти мінімальних зарплат, а внески кандидатів, які балотуються від партії є не обмеженими. Цікаво, що серед переліку тих, хто пожертвував гроші є кандидати в депутати, але у звіті  їхні внески відображені, як від фізичних осіб, що також є порушенням. А ще серед прізвищ чимало тих, хто працює у міській раді. Ми це можемо пояснити таким чином: людям просто принесли конверт з грошима, роздали однакові суми, і не знаючи закону, вони їх понесли куди їм сказали. Нас просто намагаються переконати, що 23 людини, копійка в копійку, по 13 тисяч самостійно внесли у виборчий фонд. І тут є певний момент непрозорості. Звіту про витрати коштів «Свобода» також не подала.

На рахунок виборчого фонду БПП «Солідарність» надійшло 450 тисяч гривень. Це все добровільні внески  фізичних осіб. Ця партія, за словами Оксани Маланчук, допустила таке ж порушення як і Свобода, оскільки внески кандидатів в депутати відображені у внесках фізичних осіб, а не в окремому, як це має бути. Цікаво і те, що із 42 людей, які зробили добровільні внески, 14 проживають на вулиці Незалежності у селі Смиківці. На відміну від двох попередніх, ця партія надала звіт про використання коштів.

Виборчий фонд «Доброго самарянина» сформували тільки два кандидати, які внесли 50 і 82 тисячі гривень. Звіту про те, на що пішли гроші партія не подала. «Народний контроль» отримав близько 129 тисяч гривень з накопичувального рахунку виборчого фонду. Найбільше цих коштів витратили на друк агітаційних матеріалів – 42 тисячі гривень, на оплату публікацій у ЗМІ – 27 тисяч гривень, на оплату виступів на телебаченні – 20 тисяч гривень. «Солідарність правих сил» задекларувала близько 45 тисяч гривень добровільних внесків фізичних осіб, а звіту про їх використання не подала. Виборчий фонд «Батьківщини» – 30 тисяч гривень. В основному це внески кандидатів із виборчого списку партії. Їхнього звіту про використання коштів немає. «Сила людей» отримала 18 тисяч гривень із накопичувального виборчого фонду. Їх потратили на друк політичної реклами та оренду рекламних щитів. Партія «Воля» із 7 тисяч гривень, що надійшли у виборчий фонд, понад 5 тисяч витратила на друк агітаційних матеріалів та їх розміщення у ЗМІ. Фонд партії «Патріот» у розмірі 6 тисяч гривень сформував один кандидат, але звіту про використання грошей немає. «Радикальна партія Ляшка» відзвітувала майже про 5 тисяч гривень, які витратили на друк матеріалів. Найбіднішим виявився «Народний рух України», виборчий фонд якого становить 1 тисячу 400 гривень, але на що пішли ці гроші партія не прозвітувала.

Це аналіз тільки проміжних звітів. Відповідно до законодавства, остаточні фінансові звіти партії мають подати у ТВК не пізніше, ніж на сьомий день після голосування. Представники громадського руху «Чесно» зазначили, що після голосування ще раз проаналізують вже остаточні фінансові звіти партій. До речі, згідно із Законом «Про місцеві вибори» робити це повинні члени територіальної виборчої комісії, і у випадку виявлення порушень повідомити про них правоохоронні органи. Порушників можуть притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Ольга Трач     

Фото автора