Кусали Калиту, їли яблука зі шнурка, грали в “моргалки” і гадали на варениках тернопільські юнаки і дівчата у приміщенні міського Пласту. Юнаки відбирали в дівчат чоботи і повертали назад лише за виконане бажання.

Передсвяткові гуляння проводили як годиться – ввечері 12 грудня. Відзначити свято зійшлися більше 60-ти юнаків і дівчат.

–         Хлопці йдуть, вони йдуть! – кричали дівчата у приміщенні міського Пласту. – Ховайтеся, ховайтеся, а то вони зараз будуть битися!

Хлопці кидалися горіхами

Дівчата зустрічали юнаків у суцільній темряві. Аби хлопці довше діставалися в залу, де мали відбуватися вечорниці, юнки їм влаштували “перешкоди”: висипали горох на підлогу, а поріг перегородили повітряними кульками. Тож коли хлопці прорвалися усередину, гамір був такий, ніби стріляють з іграшкових пістолів.

Цього року на Андрія — дуже весело, – каже учасниця одного з організаторських куренів Анастасія Качмарик (14 р.). – Прийшло більше людей, ніж минулого року. І конкурси цікавіші. Особливо цікавим було гадання на варениках. Я витягнула кілька імен — Андрій, Орест і Юрій. Цікаво, якою ж буде моя доля?

Повертали чоботи

Однією з найвеселіших забав став конкурс із взуттям. Хлопці набирали собі по кілька чобіт, які дівчата виставили шнурочком. Аби отримати назад своє взуття, дівчина мала виконати бажання хлопця. Хлопці загадували дівчатам заспівати пісню, затанцювати, сім разів присісти, а найчастіше – поцілувати себе чи товариша.

Найцікавішою була гра із чоботами! – ділиться враженнями тернополянин Василь Марків (15 р.). – Мені сподобалося, як дівчата виконували наші бажання. Також веселим було гадання на варениках. Я їх з’їв аж кілька штук.

Грали в “моргалки”

Цікавою була народна гра “моргалки” і “горщики”. Під час гри “горщики” дівчата і хлопці бігали наввипередки в сімейних трусах. У конкурсі перемогли дівчата. За це вони отримали ящик солодких пампухів.

Андріївські вечорниці — це свято, під час якого в давнину дівчата хотіли знайти свого судженого або дізнатися про свою долю, – розповідає бунчужна свята Наталія Гайдук (18 р.). – Сьогодні прийшло багато учасників. Можливо, хтось і знайде тут своє кохання.

“Ми сухого плота йдемо…”

Більшість присутніх на святі виконували танець-гаївку “Ми сухого плота йдемо…” . Під час танцю дівчата і хлопці трималися за руки й утворювали арку, під якою проходили за чергою. Щоразу забирали когось одного із якоїсь пари і таким чином обмінювалися своїми партнерами.

На завершення свята учасники вечорниць по двоє кусали яблука, які висіли на шнурку.

Вкусити яблуко було важко, тому що дівчина, з якою ми його кусали, невисока, – каже тернополянин Павло Іваськів (14 р.). – Тому ми були другими в цьому конкурсі. Але все одно мені було весело і цікаво!

Завершилося свято традиційним кусанням калити.

Ірина НОЖЕНКО, «20 хвилин»