Виставка мікромініатюр «Восьме диво світу» Володимира Казаряна відкрилася у Тернополі. На ній представлені вироби, аналогів яких немає у світі. Володимир Казарян – особливий митець. Це Майстер, якому під силу вмістити караван верблюдів у вушко голки, зоопарк у волосині, борців сумо на маковому зернятку та футбольну команду на рисовому зернятку. Два роки тому тернополяни уже мали можливість ознайомитися із його творчістю. Цього разу колекція мікрошедеврів оновлена і доповнена.

– У цій експозиції представлено 34 вироби, – розповів Володимир Казарян. – Більшість із них не було попереднього разу. Усі вони різні: портрети, шаржі, скульптури, композиції, бюсти і барельєфи відомих особистостей чи копії шедеврів світового мистецтва. Є наприклад, портрет на рисовому зернятку мого кумира, який також творив те, чого ще не було в світі – Леонардо да Вінчі, а на цукровій піщинці – портрет моєї мами, актриси Ольги Величко. Є копія скрипки Антоніо Страдіварі, “Мерседес-Бенс”, виточений із бивня мамонта на кінчику волосини, підкована блоха та багато інших витворів. Але це тільки частина із того, що вдалося реалізувати. Задумів є багато, а часу на їх втілення не вистачає. Адже на один витвір затрачаю від місяця до трьох. У роботі використовую мікроскоп із трьохсоткратним збільшенням. На працю під мікроскопом затрачається дуже багато часу, тому що все робиться в паузах між ударами серця і найменший необережний рух, неточний штрих може знищити весь виріб. Оскільки немає школи мікромініатюри, то доводиться самостійно винаходити технології та придумувати інструменти окремо для кожного виробу. Іноді на виготовлення інструментів затрачається набагато більше часу, ніж на саму роботу. На макрорівні деякі тверді матеріали втрачають свої властивості і стають м’якими, тому інструменти виготовляю із надміцної сталі або часточок синтетичного алмазу. Тільки ними можна нанести тоненькі штрихи чи вирізати скульптуру. Також доводиться експериментальним шляхом підбирати суміші для нанесення малюнків.

Попри те, що така творчість вимагає максимальної концентрації, зосередження, своєрідного медитативного стану, вона, як зазначає автор приносить тільки задоволення.

– Під час цієї роботи необхідно повністю відсторонитися від будь-яких інших справ і  зосередитись тільки над вирішенням поставленого завдання, – каже Володимир Казарян. – Під час роботи з’являються нові ідеї, і нові теми, і ти вже думаєш, як їх втілити у життя, і цей процес нескінченний. Життя творця дивовижне та унікальне, оскільки ми радіємо тим цінностям, які не підвладні людям, які не живуть творчістю. І цей стан приносить радість, як й інші життєві радощі.

Витвори мистецтва, які творяться під мікроскопом і затамувавши подих, можна оглянути в арт-галереї, що на вулиці Сагайдачного, 13. Діятиме виставка приблизно місяць щодня крім понеділка, з 11.00 до 19.00. Для дорослих квиток коштує 50 гривень, для дітей – 30, для студентів і пенсіонерів – 40 гривень.

Ольга Трач

Фото автора