Опалення окремих шкіл області модернізували, вікна замінили на енергозберігаючі завдяки програмі «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».
Це спільна програма Європейського союзу та ООН. Участь у ній можуть брати громади населених пунктів.
«Програма передбачає співфінансування. Якщо, наприклад, громада хоче щось зробити у своєму селі. Треба заповнити заявку, щоб взяти участь у конкурсі. І якщо громада виграє цей конкурс, тоді сімдесят п’ять відсотків на потребу фінансується програмою, частину коштів виділяють з місцевого бюджету, і ще одну частину оплачує громада. Нам таким способом вдалося відремонтувати школу і встановити освітлення в селі», – каже голова Староолексинецької сільської ради Володимир Довгополюк.
Брала участь у відповідній програмі також громада села Дарахів Теребовлянського району.
«Завдяки програмі у нашій школі встановлене опалення на альтернативних джерелах. Загальна вартість проекту триста двадцять дві тисячі. Але там йде відсоток ООН сто сорок вісім тисяч, дев’ятнадцять тисяч громада, три тисячі місцеві підприємці. Окрім цього багато робіт виконувалося поза проектних. Вартість була доволі висока. Допомагали місцеві підприємці. Вартість газу зростає. Тому котельня на альтернативних джерелах більш вигідна. І для екології це також краще», – розповідає директор Дарахівської ЗОШ Юлія Сова.
Жителі Тернопільщини кажуть, що програми Європейського Союзу – чи не єдина можливість поліпшити рівень життя у селах.