Шість районів Тернопільщини візьмуть участь у проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» – ІІ. Про це під час прес-конференції повідомили начальник головного управління економіки ОДА Василь Гецько та координатори Тернопільського обласного ресурсного центру громад Олег Процик та Ігор Стефанів.

.

Вони, зокрема, повідомили, що 5 серпня було затверджено список районів Тернопільської області, що протягом наступних 4-х років співпрацюватимуть із Проектом ЄС та Програми розвитку ООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»-ІІ.

Як розповів Василь Гецько, конкурс районів було оголошено 4 липня 2011 року під час Регіонального семінару-представлення Проекту. Тоді ж було підписано Угоду про партнерство між Тернопільською обласною радою, облдержадміністрацією і Програмою розвитку ООН у рамках другої фази Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Із 17 районів Тернопільської області 14 надіслали свої заявки до центрального офісу Проекту, де було складено рейтинг районів за двома основними групами критеріїв: соціально-економічні показники та мотивація до використання методології розвитку з залученням громад.

Василь Гецько також повідомив, що за результатами роботи комісії прийнято рішення про відбір шести районів області для участі у Проекті: Козівський, Гусятинський, Зборівський, Підволочиський, Підгаєцький та Шумський.

Координатор Тернопільського обласного ресурсного центру громад Олег Процик уточнив, що ще шість районів – Лановецький, Кременецький, Борщівський, Бучацький, Чортківський та Теребовлянський включені до резерву. Протягом кількох місяців Правління проекту (до якого входять представники ЄС, ПРООН та координатор від Уряду) прийме рішення про розподіл додаткових квот між областями.

Присутній на прес-конференції координатор обласного ресурсного центру громад Олег Ігор Стефанів зазначив, що у відібраних районах перспективи та умови участі у Проекті буде представлено у всіх сільських радах, де мешканці сіл, селищ та невеликих міст (з населенням до 10 тисяч осіб) зможуть організуватись у громаду, визначити пріоритети для покращення умов проживання та запропонувати для фінансування один проект з покращення умов проживання. У кожному районі на конкурсній основі буде відібрано 5 проектів для фінансування. Мікро-проекти громад будуть співфінансуватись Проектом (50%, до $10.000), місцевим бюджетом (від 45%) та громадою (5%).

Пріоритетними сферами для підтримки громадських ініціатив є: охорона здоров’я (підтримка мережі фельдшерсько-акушерських пунктів); енергетика (енергозберігаючі заходи, збільшення використання відновних джерел енергії, тощо); навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо); комунальне водопостачання; підтримка малого бізнесу (розвиток сільськогосподарських/обслуговуючих кооперативів).

Максимальна сума гранту на проекти з відновлення комунальної інфраструктури становитиме $10000. Проекти виконуватимуться на умовах спів-фінансування. Так, Проект надаватиме 50 %, місцеві бюджети – 45%, громади – 5%. Максимальна сума гранту на проект из використання ельтернативних та відновних джерел енергіїі буде збільшена до $20000 і може становити до 70% вартості Проекту; 25% – внесок місцевого бюджету, а 5% – внесок громади.

Загалом, на енергоощадні технології, інноваційні та альтернативні джерела енергії буде витрачено близько 30% загального бюджету Проекту. Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» має на меті сприяти сталому соціально-економічному розвитку на місцевому рівні через підтримку та спів-фінансування громадських ініціатив у всіх регіонах України.

Проект матиме бюджет 17,1 млн.євро (з яких 98.4% – внесок ЄС та 1.6% – внесок ПРООН) триватиме 4 роки та діятиме в усіх областях України та Автономній республіці Крим.

На думку доповідачів, під час реалізації першої фази проекту на Тернопільщині вдалося подолати недовіру та інертність громад-учасниць (ними успішно реалізовано 63 мікропроекти в рамках Проекту МРГ та біля 50-ти власних ініціатив поза його межами; забезпечено найвищий по Україні показник фінансового внеску організацій громад- 1,1 млн.грн.).

В ході впровадження проекту налагоджено чітку систему консультативної, технічної та фінансової підтримки місцевих громад шляхом створення Форумів місцевого розвитку та районних ресурсних центрів громад у 9-ти районах; організації громад Тернопільщини в співпраці з владою найшвидше в Україні підготували і подали на розгляд центрального офісу проекту 40 мікропроектних пропозицій (протягом 17,5 місяців);

Крім того, в області розроблений і впроваджений інноваційний механізм надання медичних послуг на селі: шляхом партнерства проекту МРГ, сільських рад, місцевих громад та Тернопільського державного медуніверситету у 3-х пілотних селах створені навчально-практичні центри первинної медико-санітарної допомоги.

У більшості реалізованих мікропроектів громад забезпечено повне і комплексне вирішення пріоритетних проблем шляхом виділення необхідного консолідованого фінансового внеску всіх партнерів (загальний бюджет мікропроектів у Тернопільській області в сумі 9,8 млн.грн. є найвищим по Україні).

Довідка:

Проект, який фінансується ЄС та спів-фінансується та впроваджується ПРООН, має на меті створити передумови для довгострокового сталого соціального та економічного розвитку на місцевому рівні шляхом посилення місцевого врядування та реалізації ініціатив громад на усій території України. Для досягнення поставленої мети використовується методика соціальної мобілізації місцевих громад, органів державної влади та місцевого самоврядування, НУО та приватного сектору для прийняття спільних рішень та розподілу ресурсів з метою сприяння принципам сталого розвитку на місцевому рівні.

МРГ-ІІ є продовженням успішної першої фази Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Загалом, в рамках реалізації першого етапу проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», в області було втілено в життя 63 мікропроекти.

З них: у сфері енергозбереження – 41, охорони здоров’я – 13, водопостачання – 5, місцевого транспорту – 3, екології – 1.