За гроші держави громади сіл, селищ, міст і районів Тернопілля зможуть покращити водопостачання, надання медичних послуг та інше.

– Ми вперше взяли участь у подібному конкурсі, – каже голова Козівської райради Петро Репела. – Тішить, що одразу й перемогли. Навіть не вірили у це, хоча надії плекали.

Тепер у Козовій, як каже чоловік, за державні кошти створять краєзнавчий музей. Адже Козівщина – один із небагатьох районів Тернопілля, які досі не мали такої установи.

– Ми робимо ставку на розвиток туризму, сподіваємо на інвестиції, – додає пан Репела. – Існування сучасного краєзнавчого музею допоможе нам у цьому.

Уже реалізували проекти

Вісім територіальних громад Тернопілля перемогли у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, які фінансують із Держфонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, – повідомляє “20 хвилин”. Завдяки цьому громади сіл, селищ, міст і районів зможуть покращити водопостачання, надання медичних послуг, створити кращі умови для навчання та виховання дітей у дошкільних закладах тощо. Зокрема у Жуківцях, що у Лановецькому районі, розроблять проектно-кошторисну документацію та збудують мережу водопостачання. Натомість у Загірцях – реконструюють дитячий садок.

– Якщо громада активна, вона шукає способи вирішити болючі проблеми села, селища, міста чи району. Один з таких способів – залучення інвестицій від закордонних та українських фондів для вирішення існуючих проблем, – каже голова облради Олексій Кайда 3 квітня, вітаючи переможців. – На Тернопіллі є ефективні приклади такої співпраці. За проектом Програми розвитку ООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, що співфінансується Євросоюзом, реалізували 63 мікропроекти на майже 10 мільйонів гривень. Із них більше 1,5 мільйона виділили з обласної казни.

Радам треба більше грошей

Налагодили місцеві ради й ефективну співпрацю із Держфондом сприяння місцевому самоврядуванню. Якщо у 2009-му у такий спосіб реалізовували один проект, то у 2010-му їх було два, а за підсумком 2011-го – уже вісім.

– Це один з найкращих показників в Україні, – оцінює ситуацію голова Держфонду сприяння місцевому самоврядування Сергій Маліков. – Причому я хотів би відзначити високу якість проектів, поданих з Тернопілля. Нам навіть було складно обрати кращих.

Олексій Кайда додав, що облрада разом з Інформаційно-туристичним краєзнавчим центром надавала допомогу семи переможцям. Аби навчити представників громад, як слід оформляти проекти, куди і кому подавати, за ініціативи Держфонду сприяння місцевому самоврядуванню 3 квітня провели семінар. Надалі планують ще кілька таких заходів.

– Місцеві ради мають отримувати більше коштів, тобто має пройти децентралізація влади, особливо у фінансових питаннях, – пояснює Сергій Маліков. – Як на мене, вже настав час, щоб Тернопілля як єврорегіон було представлене на засіданні Ради Європи.

До слова, для координації діяльності із оформлення проектів і сприяння радам підписали тристоронню угоду про співпрацю між Державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, Тернопільськими облрадою та адміністрацією.

Довідка

Від Тернопілля на Всеукраїнський конкурс проектів і програм розвитку місцевого самоврядування у 2011 р. подали 21 проект. Вісім – перемогли. Обсяг фінансування з Держбюджету на реалізацію цих проектів становить 1 млн 387 тис. грн.

Новий конкурс стартував 1 лютого 2012 р. і триватиме до 15 червня.

Незабаром в області планують створити спеціальний центр, де фахівці надаватимуть допомогу представникам місцевих рад у підготовці проектів на одержання грантів тощо. Наразі консультацію можна отримати в Інформаційно-туристичному краєзнавчому центрі за адресою: Тернопіль, вул. Качали, 3, тел.: (0352) 52-89-89, 098-584-30-49.