В останню декаду жовтня роздрібні ціни на молокопродукти підвищились у середньому до 5%, при цьому 1 кг вершкового масла різних виробників подорожчав до 10 грн., молоко – на гривню, а сметана і кисломолочний сир (залежно від жирності) – на декілька гривень. Про це пише “Номер один”.
«Ключовою проблемою на всьому продуктовому ринку блоку тваринницької продукції залишається ситуація на ринку молока, – наголосив минулого тижня під час селекторної наради Міністерства агрополітики за участі управлінь сільського господарства обласних адміністрації директор департаменту розвитку аграрного ринку Міністерства аграрної політики та продовольства України Сергій Кваша. – Протягом жовтня роздрібні ціни на молоко зросли на 2%. Так, на Рівненщині темпи вищі – там ціни виросли на 2,3%, у Києві нижчі і становлять лише 1,8%, при цьому мінімальна ціна 1 кг молока зафіксована у Луцьку – 4 грн. 50 коп., тоді як у Києві 15 грн. Фасоване молоко жирністю 2,5% найдешевше у Луцьку – 6 грн. 20 коп., дороге – 8,47 грн. – у Кіровограді».
«Це сезонна тенденція, адже зменшується кількість молока, відповідно зростає на нього закупівельна ціна, відтак виробники можуть менше закупляти молока, у підсумку загалом зростають ціни на молокопродукти», – роз’яснив ситуацію начальник відділу контролю цін на ринках продовольства Держінспекції контролю за цінами в Тернопільській області Андрій Кінах.
«До деякої міри цінова ситуація на ринку молока так склалася, що населення не хоче здавати молоко по 1,60-1,80 грн., як влітку. Ціна зросла до 2,50-2,60 грн. за літр. Молокозаводи і молокопереробні підприємства змушені були підвищити вартість молокопродукції, – вважає С. Кваша. – Негативно позначилось на виробництві молока і зменшення поголів’я коров’ячого стада. Причому за 9 місяців поточного року виробництво молока всіма категоріями господарств у 21 регіоні країни зменшилось на 186 тис. тонн (тобто 2,1%)».
По суті сьогодні три області – Тернопільська, Хмельницька і Вінницька виробляють більше молока, ніж всі інші регіони разом взяті, мов той віл, «витягуючи показники». Зрештою, про що мова, якщо на Херсонщині, Миколаївщині, Запоріжжі та у Криму на 100 га земельних площ приходиться… аж одна корова (дані статуправління).
Тим не менше, в цілому по країні за вересень сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності на 2,6% молока вироблено більше, ніж у вересні 2010 року.
«За 9 місяців поточного року Тернопільська область наростила виробництво молока, незважаючи на деякий спад поголів’я коров’ячого стада, – підкреслив начальник головного управління агропромислового розвитку ТОДА Андрій Хома. – На продовольчих ринках області ціни на м’ясо залишились на рівні минулого місяця: на яловичу – 41 грн./кг, свинину – 42 грн./кг, сало – по 17 грн./кг. Ціна молока на розлив зросла на 15 коп. (2,5%), однак на вершкове масло вона залишилась на тому ж рівні».
Однак виробник підвів держчиновника. Нещодавно Бучацький сирзавод заявив про намір підвищити ціни на масло вершкове жирністю 82,5% – у межах 55 грн., молоко жирністю 2,5% – 5 грн. 20 коп. Щодо твердих сирів, йогуртів, кефірів – їхня вартість не декларується, тут ціни вільні. «Загалом декларується дуже обмежений перелік молокопродуктів: усе фасоване молоко, сметана жирністю 20%, вершкове масло жирністю до 72,5%, кисломолочний сир до 9%», – підкреслив А. Кінах.
А от Тернопільський молокозавод, хоча регулярно підвищує ціну на свою продукцію, контролюючі органи про це не інформує. «Тернопільський молокозавод не декларує своєї продукції, тому що вони поміняли жирність: кисломолочний сир у них 10%, молоко – 2,7%, масло – 73,5%, сметана – 22%», – пояснює начальник відділу контролю цін.
Жанна Попович