15 квітня 2019 року Парижу довелося пережити один з найгірших днів в історії – на очах тисяч городян пожежа частково зруйнувала знаковий символ міста, собор Паризької Богоматері.

Вогонь, що охопив Нотр-Дам близько 19:00 за місцевим часом, протягом години обрушив шпиль собору та щонайменше дві третини його даху. Врятувати вдалося вежі і фасад будівлі, а також більшість реліквій, включаючи ймовірний терновий вінець Ісуса Христа, повідомляє nv.ua.

Із полум’ям боролися близько 400 пожежників, серйозно постраждав один з них. Через особливості історичної будівлі та ризик її повного руйнування гасити полум’я за допомогою пожежної авіації було неможливо, пояснила французька влада.

Безпорадно спостерігаючи за тим, як вогонь знищує один з головних архітектурних шедеврів Європи, парижани кілька годин поспіль співали гімн Франції та молилися на вулицях міста, багато хто – стоячи на колінах.

Останній раз собор Паризької Богоматері отримував серйозні пошкодження ще в епоху Французької революції, відносно добре переживши дві світових війни. І хоча стіни Нотр-Дама вдалося зберегти, його відновлення займе роки. Частину історії загублено безповоротно: окрім шпиля, за попередніми даними, зруйновано унікальні покрівельні конструкції будівлі, деревина яких датувалася XII століттям, а також знамениті “троянди”-вітражі XIII століття.

Французька прокуратура веде розслідування за статтею “заподіяння шкоди через необережність”. Згідно з однією з версій, озвучених у французьких та світових ЗМІ, пожежа могла розпочатися з будівельного риштовання, яким було оточено собор – його масштабну реконструкцію розпочали зовсім нещодавно.

Не тільки у Франції, але й у всьому світі руйнівну пожежу, яка сталася за тиждень до католицького Великодня, визнали справжньою катастрофою для культурної спадщини планети. Незважаючи на пізній вечір, 15 квітня свій шок у зв’язку із подією та солідарність із французьким народом висловили десятки світових лідерів та голів релігійних громад, у той час як перші особи Франції намагалися підшукати слова, щоб підтримати співвітчизників.