Тернополяни виступають проти діючих тарифів на вивезення сміття. До телеканалу ІНТБ звернулися мешканці кількох будинків, що поблизу центрального ринку. Вони скаржаться, що з підвищенням тарифів за житлово-комунальні послуги, яке міська рада запровадила з 1 жовтня 2011 року, почали задорого платити за вивезення відходів.

Мешканці стверджують, що, відповідно до закону, ціна за таку послугу встановлюється для квартири, незалежно скільки людей у ній проживає. А в розрахунках протестуючих тернополян 4 гривні 17 копійок за вивезення сміття подається за кожну особу індивідуально.

– 1 червня 2011 року прийнята Постанова Кабінету Міністрів №869 КМУ. Я цю Постанову в даний час маю при собі. Там написано, що ми до 1 жовтня платили за 1 квадратний метр площі. Був розрахунок за побутові відходи, але ми платили тоді стільки, скільки воно коштувало. Вони скаржаться, що ніби ЖЕКи їм усіх грошей не віддавали, щоб відокремити, бо це приватна фірма. Нехай буде. Але вони нам мають предоставити реальну суму, скільки коштує сміття, а не скільки Надал придумав. Захотів собі – 4 гривні 17 копійок з одного. Половина мешканців, прописаних у нашому будинку, взагалі не живе. Вони – «по світах». І так само в кожному будинку. А це за кожного прописаного треба платити, – скаржиться мешканка будинку на вул. Острозького Наталія Сиротюк.

Щоб з’ясувати, чому сміття обходиться їй так дорого, пані Наталія звернулася безпосередньо у фірму, яка вивозить відходи з-під її будинку. Там жінці пояснили, що причина – в комунальному центрі міської ради, який розміщений на вулиці Стадникової. Як повідомила пані Сиротюк, плата за вивезення сміття йде не напряму обслуговуючій фірмі, а через цей центр. А це потребує більших грошей.

– Усе розходиться в тому, що це повинне йти на фірму, а не на міську раду. А з 1 жовтня прийняли рішення, що є розподільчий центр на Стадникової, 1, і ті гроші ми оплачуємо туди, на той центр. На даний час ця фірма – «Альтфатер» – прийняла тариф 4 гривні 17 копійок від одного прописаного, – каже Наталія Сиротюк.

Що це за «центр» і чим він займається – журналісти телеканалу ІНТБ з’ясовували в управлінні ЖКГ Тернопільської міськради. Там підтвердили, що установа справді існує. Проте в її обов’язки входить контроль за оплатою всіх житлово-комунальних послуг, а не тільки вивезення сміття. Такі центри створені по всій Україні та слідкують за перерахунком грошей в електронному варіанті. Відповідно, ні гривні з них установа забрати не може. А тарифи, пояснюють працівники управління, фірма-перевізник встановлює самостійно.

Тернополянин Олександр свого часу працював у сфері, близькій до цієї. Він каже, щоб сплачувати за послуги, необхідно мати договір між їх надавачем і споживачем, тобто мешканцями. Згідно Статуту міста, тарифи затверджуються на громадських слуханнях. Далі між обслуговуючими фірмами проводиться тендер на надання тієї чи іншої послуги, наприклад – на вивезення сміття. Таких процедур у Тернополі не було. Отже, законодавчо ніде не прописано, що мешканці міста повинні платити за обслуговування їхніх будинків, – переконує пан Олександр.

– Усіх цих стадій не було проведено. Відповідно, всі існуючі тарифи – на вивіз сміття, на послуги ЖЕКу – є незаконними і нечинними. І, наскільки мені відомо, колишній наш міський голова Заставний звернувся в суд щодо недійсності існуючих тарифів по обслуговуванню ЖЕКами. Поки що ми не знаємо, які будуть результати, але мешканці не повинні платити нічого, оскільки офіційно затвердженого договору між ЖЕКом, між фірмами по вивезенню сміття не існує, тендеру по вибору цих фірм так само немає, – каже пан Олександр.

Лякає мешканців лише те, що в разі несплати надавати ту чи іншу послугу їм взагалі перестануть. Але пан Олександр запевняє, що ніхто не має на це відповідних підстав.

– А які підстави для визнання цих відносин? Є договір – є підстави. Ви – сторона договору. Нема договору – надайте калькуляцію, підтвердіть, що ви цю роботу зробили. І, відповідно, на підставі тієї калькуляції та певних норм ви можете звертатися в суд і по суду, відповідно, платити і судові затрати, і всі роботи, які були проведені, і пеню. Але хтось із присутніх колись чув і бачив це? Всі чомусь автоматично платять. Для чого?

Також мешканці будинків на вулицях Острозького, Коллонтая та Оболоня незадоволені роботою ЖЕКу щодо облаштування під’їздів. За ті гроші, які люди сплачують за житлово-комунальні послуги, обслуговуюче підприємство повинне відремонтувати їхні будинки. Наприклад, встановити пластикові вікна в одному з них. Проте в ЖЕКу №5, який закріплений за цією частиною міста, пояснюють, що за сплачені мешканцями кошти зобов’язані робити лише поточні ремонти, а не капітальні.

– Ті кошти, які виділяють люди, мають у першу чергу йти на утримання технічного стану будинку. Це – обов’язково. Це так, щоб не вдарило током людину, так, щоби не затекло в хату, так, щоби покрівля була нормальна, щоби будинок був у нормальному стані, під’їзди відремонтовані. От на це і йдуть ці гроші. Якщо це не дуже важливо по будинку, то, звісно, цього можна не робити, а узгодити з мешканцями. Але якщо на сьогоднішній день стояки потребують заміни, то хто їх буде замінювати? Чи може цього не робити, а вікна поставити? Якщо завтра у квартиру, де зробили євроремонт, затече вода, то що робити? Нам доведеться платити свої гроші, – каже директор ПП «Мрія» Олександр Котик.

Мешканці готові погодитися з такою нормою частково. Проте оскільки держава на капітальні ремонти не виділяє ні копійки, а приватні підприємства не зобов’язані це робити, капітальних ремонтів у будинках людям так і не бачити. Як вирішення проблеми, тернополяни пропонують замінити всі приватні ЖЕКи державними. Тоді влада відповідатиме за утримання будинків фактично, а не лише ставитиме підписи на паперах приватних підприємств, як робить це сьогодні.

Мешканці будинків просили в керівництва ЖЕКу повернути їм сплачені гроші. За них вони хочуть самостійно зробити необхідний ремонт у під’їздах. Але за законом обслуговуюче підприємство не повинне віддавати кошти громадянам. Управляти сплаченими грошима люди можуть лише створивши об’єднання співвласників. А поки що власником прилеглих до будинків територій формально є міська рада. Відповідно, вона й повинна обслуговувати ці ділянки.

Як запевнили обурених тернополян та знімальну групу телеканалу ІНТБ у ЖЕКу №5, цього року в підпорядкованих фірмі будинках проведуть найнеобхідніші роботи. Перед їх початком обов’язково зустрінуться з усіма мешканцями, вислухають і врахують їхні побажання щодо ремонту.