У Києві та в чотирьох інших областях люди самі зможуть обирати собі сімейного та дільничого лікаря. У поліклініках столиці, Київської, Дніпропетровської, Донецької та Вінницької областей розпочалися справжні вибори з агітацією та обіцянками. Голосування триватиме до 30 вересня.

Щоб проголосувати за обраного медика, який стане дільничим або сімейним лікарем строком на один рік, необхідно заповнити реєстраційну картку та вкинути її як бюлетень в урну. Подібні вибори в Україні відбуваються вперше. У Міністерстві охорони здоров’я вважають, що експеримент має стимулювати конкуренцію між медиками і бажання працювати краще.

«Вибір лікаря – це право пацієнта, і зобов’язання медичного закладу забезпечити такий вибір. Ні про який обов’язок заповнювати форми чи реєструватися не йдеться. У наказах, які регламентують цей процес, сказано, що пацієнт має право це зробити. Але якщо він цього не бажає, він усе одно має право отримати первинну допомогу», – заявив начальник управління реформ департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ Костянтин Надутий.

До цього у поліклініках було затишшя, а тепер один поперед одного медики пропонують і цілодобове лікування, і лікарняний, і навіть номер особистого мобільного у випадку загострення хвороби. Щоб отримати гідну зарплатню і місце дільничного лікаря, медику потрібно набрати не менше півтори тисячі голосів, тобто пацієнтів.

За кожного понаднормового пацієнта в рамках цього пілотного проекту буде здійснюватися доплата. Зарплата лікаря може становити 6 тисяч гривень, якщо його робота буде якісною. Водночас медика штрафуватимуть, якщо він прогледить хворобу.

Якщо ж лікар не набере півтори тисячі пацієнтів, то до його професіоналізму виникнуть великі запитання. «Якщо люди його не хочуть, то нехай перенавчається. Інакше, дійсно, такому лікарю загрожує звільнення», – запевнив президент ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

У разі, якщо ця система і справді викличе серед лікарів здорову конкуренцію, від якої виграють пацієнти, то вибори медиків стануть всеукраїнськими.

Наказ Міністерства охорони здоров’я передбачає ще декілька нововведень. До прикладу, сімейний лікар може відмовитися від обслуговування пацієнта, якщо той не виконує приписів медика. На Тернопільщині сьогодні лише розробляють принципи анкетування, яке виявить, чи задоволені вони своїми сімейними лікарями чи ні.

Яніна Чайківська, Тернопіль Вечірній