Мешканці не тільки нових, а й будинків віком 20 років створюють нині об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Ці тернополяни не шкодують, що відмовляються від послуг жеків.
– Весь 2009 рік ми сварилися із “Залізничником”, бо він нічого не робив. Чашу терпіння переповнило те, що з висоти дев’ятого поверху впала штукатурка і пробила дах машини. Зрештою, ми створили ОСББ, – розповідає домоуправ об’єднання співвласників “Новий Світ, 97” Любов Тарнова.
Коли цей будинок перебував на обслуговуванні жеку, ані його, ані прибудинкову територію належно не прибирали, у смітниках гостювали щурі, а поряд – біля Ставу – утворилося справжнє звалище, пригадує домоуправ. Відколи мешканці взяли управління у свої руки, зі сміттям навели лад, у будинку встановили нові двері, відремонтували водогін.
– Уже рік пройшов. Хоч щось почали робити, взялися за дитмайданчик… У нас тариф – 1,45 грн/кв. м. Якби не було ліфтів, вдалося б його опустити до 95 копійок, – говорить пані Тарнова. – Коли ми перебували на балансі жеку, тариф становив 1,5 грн.
Такий розмір тарифу за обслуговування будинку ОСББ вдається утримувати, незважаючи на те, що дому майже 20 років.
– Коли жек передавав нам будинок, він мав виконати робіт на 100 тисяч, – зауважує тернополянка. – Міськрада відповіла, що це зроблять за наявності коштів. Але насправді цього не робитимуть, бо у нашому будинку виконувати капремонт ще законодавство не дозволяє. Тому ми попросили міськраду: “Зробіть хоч дорогу!”.
Попередня влада цього не зробили. Тепер обіцяють дорогу “обстежити”.
Не бажають, аби їхні будинки обслуговував один із жеків, і ті, хто створив ОСББ “Злагода В”, що на просп. Бандери, 81А, та “Карпенка, 36”.
– Наш будинок новий і ми намагаємося підтримати його, щоб не було так, як це є у жеках – роками не робили нічого, а тепер потрібно все замінювати, – пояснює бухгалтер ОСББ “Карпенка, 36” Оксана Петенко. – Ми прибираємо, садимо квіти. Чоловіки, якщо треба виконати якусь роботу, беруться за неї самі. Багато наших мешканців уже жили у жеківських будинках і можуть порівняти рівень обслуговування та умови проживання. Звісно, об’єднання співвласників – краще. Так, у кожному будинку мешкають різні люди, але якщо це твій будинок, то цінуєш його більше.
Тариф у цьому ОСББ – 1,02 грн/кв. м. Показово, що мешканці самотужки вирішують свої проблеми. Складнощі були лише тоді, коли об’єднанню штучно затримували видачу документів. Поряд зводили ще один будинок, пригадує тернополянка. Люди з “Карпенка, 36” були проти, бо новобуд перекрив їм зручний проїзд. Вплинути на ситуацію мешканці не могли, бо не мали документів на прибудинкову територію.
Досі подібну проблему має ОСББ “Злагода В”. У міському Бюро технічної інвентаризації (БТІ – прим. ред.) відмовляються реєструвати право власності за ОСББ на будинок.
– Ми отримали рішення виконкому щодо передачі будинку на баланс ОСББ і видачі свідоцтва про право власності на дім. У БТІ все підписали і встановили термін – до 1 квітня 2009 р. Але начальник установи Остап Гнатюк відмовляється видати те свідоцтво, – нарікає голова “Злагоди В” Світлана Піговська. – Хоча третина ОСББ у місті має такий документ!
Люди вже скаржилися у прокуратуру міста, але відповіді, за її словами, не отримали.
– Тож другий рік 34-квартирний будинок висить у повітрі, – наголошує тернополянка.
Втім, це все одно не спонукає людей шкодувати про відмову від послуг жеку.
– У нас чисто, сторожі цілодовобо наглядають за територією, ніхто нічого не ламає, а діти пишаються своїм будинком, – каже голова об’єднання. – Тариф у нас – 1,02 грн/кв. м. Якби було 80 помешкань, то розмір плати був би наполовину меншим.
Володимир Мороз, «20 хвилин»